Nocne zwiedzanie pod hasłem „Rytmy czcionki”. Przed nami Noc Muzeów

Muzeum Inżynierii i Techniki fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Nadchodzi długo wyczekiwana noc, podczas której za symboliczną opłatą będzie można zwiedzić krakowskie muzea i galerie. Podwoje dla zwiedzających otworzy ponad sześćdziesiąt instytucji.

19 maja to data, którą powinni zapisać w kalendarzu wszyscy miłośnicy nocnego zwiedzania. To właśnie wtedy odbędzie się krakowska Noc Muzeów, która poprzedza zaplanowaną na 20 maja ogólnopolską Noc Muzeów. W ten sposób uczestnicy wydarzeń w Krakowie będą mogli odwiedzić także inne muzea na terenie kraju.

– Cieszymy się, że ta krakowska Noc Muzeów jest wydarzeniem niepowtarzalnym – powiedział podczas konferencji prasowej Jacek Górski, przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich i dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie. – Miejsc, które będzie można odwiedzić, będzie ponad setka, bo są takie muzea jak Muzeum Narodowe czy Muzeum Krakowa, które mają wiele oddziałów – dodał, zachęcając do uczestnictwa w wydarzeniu.

Jedyna taka noc w Krakowie

19. Noc Muzeów odbędzie się pod hasłem „Rytmy czcionki”, które nawiązuje do przypadającej w tym roku 550. rocznicy pierwszego druku na ziemiach polskich.

– Są takie wydarzenia, jak właśnie wynalezienie i upowszechnienie druku, które są nie do przecenienia dla historii i rozwoju społeczeństw. Tworząc ofertę kulturalną Krakowa staramy się te akcenty i wątki podejmować po to, aby potomni i mieszkańcy pamiętali o tego typu akcentach czy punktach na mapie miasta, które miały ogromne znaczenie dla dziejów Krakowa i ludzkości – podkreśliła Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

W tym roku swoje podwoje dla zwiedzających otworzy ponad sześćdziesiąt instytucji. Za symboliczną opłatą goście będą mogli zobaczyć bogate zbiory muzeów, a także wziąć udział w wielu atrakcjach takich jak pokazy, warsztaty, prelekcje, koncerty czy pokazy filmowe.

Moc sztuki i atrakcji

Muzeum Inżynierii i Techniki zaprasza m.in. do obejrzenia nowej ekspozycji stałej, na której znalazło się 600 wyjątkowych zabytków. To pierwsza wystawa w Polsce opowiadająca tak szeroko o historii inżynierii i techniki w mieście. Znajduje się na dwóch poziomach w kilku halach zabytkowej zajezdni, połączonych naziemnymi i podziemnymi łącznikami. Jej powierzchnia to ponad 3000 m2.

– Osią narracyjną wystawy jest miasto, bardzo skomplikowany organizm, na który składa się mnóstwo sieci i poszczególnych dziedzin techniki. Wystawa to duży przedział czasowy, ponieważ zaczynamy 3,5 tysiąca lat p.n.e., a kończymy skokiem w kosmos – wyjaśniła Katarzyna Łaput, zastępca dyrektora Muzeum Inżynierii i Techniki.

Zwiedzający będą mogli odwiedzić nie tylko zmodernizowaną zajezdnię na Wawrzyńca, ale także Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema, gdzie znajduje się planetarium.

Do Nocy Muzeów dołączyły w tym roku nowe instytucje: Żydowskie Muzeum Galicja, Muzeum Kościuszkowskie, Muzeum Komiksu i Muzeum Zabawek, które przygotowało nocny pokaz z oprowadzaniem po wystawie „ABC dziejów książki i pisma dla najmłodszych”.

– Muzeum Zabawek chciałoby dołożyć swoją cegiełkę do tegorocznej Nocy Muzeów prezentując kluczowe dzieła literatury dziecięcej, światowej i polskiej. Pokaz odbędzie w antykwariacie przy Rynku Głównym 29, ponieważ muzeum nie posiada jeszcze swojej stałej siedziby. Niemniej jednak atmosfera prezentacji przepięknych, unikalnych zabytków i eksponatów będzie bardzo wyjątkowa, ponieważ obiekty będą zaprezentowane w swoim naturalnym środowisku – zachęciła Katarzyna Sosenko, dyrektorka Muzeum Zabawek i prezeska Fundacji Zbiorów Rodziny Sosenków.

Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. stuletnią „Pszczółkę Maję”, pierwsze wydanie Koziołka Matołka, zabytkowe maszyny do pisania, a także najmniejszą książeczkę wielkości ziarenka pszenicy.

Sporo atrakcji przygotowały również inne instytucje kultury m.in. Muzeum Krakowa, Muzeum Narodowe, Muzeum Archeologiczne czy MCK. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Szczegółowy program Nocy Muzeów dostępny jest na stronie krakowskienoce.pl oraz na profilach w serwisach Facebook oraz Instagram.

Noc Muzeów w Krakowie organizowana jest od 2004 r. przez Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK oraz Stałą Konferencję Dyrektorów Muzeów Krakowskich. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym cyklu Krakowskie Noce.