Nowa odsłona Galerii Jerzego Dudy-Gracza w NCK

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po kilku miesiącach przygotowań Nowohuckie Centrum Kultury ponownie otworzy Autorską Galerię Jerzego Dudy-Gracza. Na wystawie znajdą się m.in. autoportrety malarza, pejzaże oraz dzieła, które namalował tuż przed śmiercią.

Nowa odsłona Galerii Jerzego Dudy-Gracza wkrótce ujrzy światło dzienne. Efekty kilkumiesięcznej metamorfozy mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli podziwiać od 13 stycznia.

– Ideą nowej ekspozycji jest pokazanie tematów najistotniejszych dla artysty. Nie tych, z których był najbardziej znany, które przyniosły mu popularność, ale tych, które przenikały całą jego twórczość. Pierwszym z nich jest przemijanie i śmierć – ludzi, idei, pejzażu. Drugim zaś wszystko, co drugorzędne, pomijane – prowincjonalne – opowiada reżyserka i scenografka Agata Duda-Gracz, córka słynnego malarza.

O śmierci, wierze i naturze

Na wystawie zaprezentowane zostaną dzieła z różnych okresów twórczości Jerzego Dudy-Gracza, które dotychczas nie były udostępniane. Oglądając prace artysty, publiczność będzie mogła przeanalizować, jak przez lata zmieniał się sposób malowania.

Pierwszą część ekspozycji stanowią autoironiczne i pełne poczucia humoru autoportrety Jerzego Dudy-Gracza, a także wizerunki jego córki i żony. Kolejny dział to namalowane z pietyzmem portrety zwierząt, roślin i ludzi, a następnie pejzaże.

– Najistotniejszym i najliczniejszym cyklem w twórczości Ojca były „Obrazy Prowincjonalno-Gminne”. Malował je nieprzerwanie przez całe życie, z czułością pochylając się nad wszystkim, co zwyczajne – wspomina Agata Duda-Gracz.

Centralnym punktem wystawy są prace bezpośrednio związane z tematyką śmierci, która przewijała się przez cały okres twórczości malarza. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także dzieła odnoszące się do wiary Jerzego Dudy-Gracza i tego, jak postrzegał polski kościół.

Na odmienionej ekspozycji znajdą się również obrazy „ostatnie”, czyli ostatni autoportret oraz obraz „Strumiany – Deszcz”, który Jerzy Duda-Gracz namalował na kilka tygodni przed śmiercią. Dzieła te zostaną zaprezentowane w ostatniej sali.

Metamorfoza Galerii Jerzego Dudy-Gracza ma związek z umową zawartą z rodziną artysty. Zgodnie z nią Nowohuckie Centrum Kultury, które dysponuje łącznie prawie 300 dziełami malarza, co dwa lata będzie zmieniać aranżację wnętrza, prezentując publiczności kolejne dzieła Jerzego Dudy-Gracza.

– 13 stycznia otworzymy ponownie dla zwiedzających Autorską Galerię Jerzego Dudy-Gracza. W na nowo zaaranżowanym wnętrzu obejrzeć będzie można kolekcję nigdy dotąd nie prezentowanych obrazów. W pozostałych galeriach też będzie się działo – zapraszamy na pięć kolejnych wystaw, pięć przestrzeni dla koneserów sztuk plastycznych – mówi Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

Otwarcie galerii zaplanowane jest na godz. 13:00.