Nowe elektrobusy dotarły do Krakowa

fot. Julia Ślósarczyk/LoveKraków.pl

We wtorek, 6 czerwca, do zajezdni Wola Duchacka zostały dostarczone dwa elektryczne autobusy marki Solaris. Zanim jednak wyjadą na regularne linie, muszą przejść badania i testy.

To początek realizacji kontraktu, który obejmuje dostawę w sumie 20 autobusów elektrycznych, z czego 13 to pojazdy o długości 12 metrów, a 7 to pojazdy przegubowe. Wszystkie powinny trafić do Krakowa do lipca.

Zamówione autobusy elektryczne są niskopodłogowe i wyposażone w klimatyzację, wydzieloną przestrzeń oraz platformę dla osób poruszających się na wózkach, monitoring i porty USB do ładowania smartfonów. Wszystkie systemy i urządzenia funkcjonujące w autobusie, w tym ogrzewanie, są zasilane wyłącznie energią elektryczną. Każdy pojazd jest wyposażony w możliwość ładowania przez wtyczkę oraz przez pantograf.

Zakup 20 autobusów jest dofinansowany kwotą 41,7 mln zł ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

MPK realizuje jeszcze jeden kontrakt, który obejmuje dostawę kolejnych 22 autobusów elektrycznych. Ich dostawa także jest zaplanowana w tym roku. To oznacza, że do końca roku w Krakowie będzie przewozić pasażerów ponad 120 autobusów elektrycznych, co stanowi około 20 procent całej floty autobusowej przewoźnika.