Nowe informacje o policyjnej akcji. Łącznie 39 zatrzymanych [ZDJĘCIA, VIDEO]

fot. Materiały prasowe

Policja podaje nowe dane dotyczące przeprowadzonej dziś przed południem akcji. W ogromnym przedsięwzięciu uczestniczyło ponad tysiąc funkcjonariuszy. Zatrzymali łącznie 39 osób, z czego 38 podejrzanych jest o udział w zorganizowanych grupach przestępczych powiązanych ze środowiskiem pseudokibiców. Większość osób zatrzymano na Śląsku

Od wczesnych godzin porannych w województwach śląskim i małopolskim trwały dwie operacje CBŚP dotyczące zorganizowanych grup przestępczych. W działaniach wzięło udział ponad 1000 funkcjonariuszy – oprócz CBŚP zaangażowane były też komendy wojewódzkie, Straż Graniczna, antyterroryści, a nawet ABW.

Głównie na Śląsku

Członkowie grup działali na przestrzeni kilku lat na obszarze niemal całego kraju. Większość dzisiejszych zatrzymań miała miejsce na Śląsku. To kontynuacja wcześniejszych działań, w ramach których zatrzymano do tej pory 15 podejrzanych, z czego 9 aresztowano. Dziś do tej listy dołączyło kolejnych 28.

Wśród zatrzymanych jest podejrzany o kierowanie tą grupą – Łukasz L. ps. Lucky. Zatrzymani usłyszeli w prokuraturze w Katowicach około 80 zarzutów. Obejmują one między innymi pobicia, w tym pobicie ze skutkiem śmiertelnym, do którego doszło w październiku w Rudzie Śląskiej oraz brutalnego pobicia, do którego doszło we wrześniu w Katowicach. Dodatkowo jeden z zatrzymanych podejrzany jest o zacieranie śladów przestępstwa. Zatrzymani są również podejrzani o rozboje i wymuszenia na terenie województwa śląskiego.

Grupa zajmowała się również udziałem w obrocie znacznymi ilościami narkotyków – chodzi o co najmniej 20 kilogramów marihuany oraz 5 litrów substancji psychotropowych służących do produkcji amfetaminy.

Podczas działań do tej sprawy przeszukano 30 obiektów, zabezpieczając przy tym 150 działek kokainy, niebezpieczne narzędzia, tj.: maczety, gazy bojowe, a nawet dwie sztuki broni.

Małopolska i Kraków: 13 miejsc, w tym Reymonta

Kolejne działania miały miejsce na terenie woj. małopolskiego. Członkowie grupy mogli działać od 2006 do 2016 roku. W tym czasie prawdopodobnie wytwarzali amfetaminę, a następnie wprowadzali ją, a także kokainę, mefedron czy marihuanę na teren niemal całego kraju. Według śledczych członkowie grupy mieli określony podział ról, dzieląc się przy tym korzyściami z uzyskiwanych przestępstw.

W efekcie przeprowadzonych dzisiejszych działań do tej sprawy zatrzymano dziesięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz jedną poszukiwaną do innej sprawy. Na terenie Małopolski przeszukano łącznie 13 miejsc, w tym także pomieszczenia klubowe TS Wisła. Zabezpieczono różnego rodzaju niebezpieczne przedmioty, m.in.: maczety, pałki oraz gazy obezwładniające.

31 zarzutów

Zatrzymani zostali doprowadzeni do prokuratury, gdzie zarzucono im łącznie popełnienie 31 czynów zabronionych. Zarzuty dotyczą udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udziału w obrocie znacznymi ilościami środków odurzających i substancji psychotropowych, tj.: marihuany, kokainy, amfetaminy, mefedronu.

Śledczy nadal wykonują czynności w obu sprawach, a o dalszym losie zatrzymanych osób zadecyduje sąd.

Gigantyczne akcje CBŚP - materiały Policji from Video LoveKraków.pl on Vimeo.

 

comments powered by Disqus