Nowe inwestycje w Małopolsce

Podpisanie umów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Władze województwa małopolskiego podpisały umowy na zaprojektowanie kolejnego etapu obwodnicy Zielonek oraz budowę odcinka trasy rowerowej między Trzebinią a Zabierzowem.

160 mln zł na budowę obwodnicy Zielonek

Pierwsza z podpisanych umów dotyczy projektu budowy zachodniej obwodnicy Zielonek w ciągu drogi wojewódzkiej nr 794 (drugi etap), od węzła z północną obwodnicą Krakowa do skrzyżowania z ul. Krakowskie Przedmieście w Trojanowicach.

– Zdecydowaliśmy się na podzielenie tej inwestycji na dwie części – wyjaśnił Łukasz Smółka, wicemarszałek Małopolski. – Pierwsza to zaprojektowanie i wybudowanie drogi do węzła, a druga to zaprojektowanie jej dalszej części – dodał.

Wicemarszałek zapewnił, że projekt ten nie zostanie odłożony na półkę i zapomniany, a inwestycja będzie realizowana. Deklarował, że środki na budowę na pewno się znajdą.

Pierwszy etap budowy obwodnicy ma zostać zakończony w momencie finalizowania budowy północnej obwodnicy Krakowa. Łukasz Smółka przewiduje zakończenie przygotowywania dokumentacji w 2021 roku. Zaraz potem ma zostać ogłoszony przetarg na budowę dalszego odcinka drogi. Zakończenie całej inwestycji jest planowane na 2023 rok.

Dwa wiadukty, most…

W ramach projektu drugiego etapu planowane jest wybudowanie m.in. dwóch wiaduktów, mostu, chodników, ścieżek rowerowych i dróg dojazdowych do obsługi terenów przyległych. Uwzględniona zostanie też przebudowa i zabezpieczenie istniejącej już infrastruktury technicznej.

– Będziemy starać się szukać środków na budowę tego odcinka. Na przykład w Funduszu Dróg Samorządowych – mówił Bogusław Król, wójt Zielonek. – W Zielonkach jest osiem tysięcy miejsc pracy, więc nie tylko mieszkańcy gminy jadą do Krakowa, ale też krakowianie do Zielonek. Będzie to więc domknięcie promienistego wlotu do Krakowa – dodał.

EuroVelo w Polsce

Druga umowa dotyczy budowy drogi rowerowej VeloRudawa. Przewidziane w niej jest opracowanie dokumentacji budowlanej wraz z pozwoleniami umożliwiającymi realizację robót.

Trasa ma mieć około 32 km i ciągnąć się od Trzebini do Zabierzowa. Ważnym punktem umowy jest też opracowanie koncepcji programowej dla przebiegu trasy rowerowej łączącej VeloRudawę z miejscowością Czerna, która mieć będzie około 6 km.

Nowa droga rowerowa ciągnąć się będzie przez Trzebinię, Krzeszowice i Zabierzów, a więc m.in. przez Puszczę Dulowską i wzdłuż rzeki Rudawa. Będzie się łączyć z wybudowanym już odcinkiem drogi VeloRudawa (Zabierzów – Balice).

– Poruszanie się rowerem stało się bardzo popularne. Na wybudowanych przez nas drogach rowerowych jest, wbrew oczekiwaniom, bardzo duży ruch – przyznaje Marta Maj, dyrektorka Zarządu Dróg Wojewódzkich. – Uważam, że będzie to duże osiągnięcie ze względu na walory estetyczne terenów, przez które będzie przebiegać VeloRudawa – dodał.

comments powered by Disqus