Nowe linie na Prądniku Białym. Przyjdź i wybierz propozycję zmian

Pętla Azory fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w najbliższą niedzielę mieszkańcy Prądnika Białego będą mogli się wypowiedzieć na temat proponowanych zmian w trasach autobusów. Wyznaczonych jest aż pięć miejsc, w których zbierane będą opinie – w zależności od rejonu dzielnicy.

To już kolejne proponowane w ostatnim czasie zmiany w kursowaniu autobusów, które mają wejść w życie w najbliższych tygodniach. Tym razem dotyczą one mieszkańców Toń, Bronowic Wielkich i Azorów

Sondaż I – nowa 140 i zmiana 168

ZIKiT planuje uruchomienie nowej linii 140 kursującej z Nowego Kleparza. W zależności od tego, dokąd zostałaby skierowana, linia 168 zyskałaby nową trasę lub pozostała na dotychczasowej.

Jedna z propozycji to trasa przez Prądnicką, Wybickiego, Łokietka, Makowskiego, Różyckiego, Conrada, Chełmońskiego i Stawową do pętli Chełmońskiego Osiedle. Autobus ten kursowałby co 15 minut w szczycie, co 24 minuty poza szczytem i co 20 w weekendy. W takim wypadku trasa linii 168 nie byłaby zmieniana.

Jest też jednak propozycja, by to linię 140 pozostawić na Azorach, a „168” skierować w rejon Galerii Bronowice. Wówczas „140” kursowałaby przez Wybickiego i Radzikowskiego do pętli Radzikowskiego Osiedle a wracała przez Conrada, Weissa i Radzikowskiego. „168” natomiast ze stałej trasy z Krowodrzy Górki przez Makowskiego i Różyckiego skręcałaby na Conrada i objeżdżała centra handlowe przez Chełmońskiego i Stawową (powrót przez Jasnogórską).

Za pierwszym wariantem mogłoby przemawiać stworzenie możliwości przesiadki na tramwaj w dwóch miejscach, choć przy zmniejszonej częstotliwości. Za drugim – m.in. większa częstotliwość połączeń z Krowodrzy Górki na Azory czy połączenie ulicy Conrada ze stacją Łobzów.

Dzielnica i ZIKiT zapraszają mieszkańców w najbliższą niedzielę, w godzinach 10.30-15.00. Sondaż odbędzie się w:
- Katolickiej Szkole Podstawowej przy ul. Stelmachów 137
- Szkole Podstawowej nr 119 na ul. Czerwieńskiego 1

Sondaż II – nowa 120 i zmiana118

Druga propozycja dotyczy mieszkańców Toń i Bronowic Wielkich. Dotychczasowa linia 120 zostałaby skrócona i kursowałaby z Krowodrzy Górki przez Pachońskiego i Łokietka do pętli Tonie. Jej uzupełnieniem byłaby z kolei nowa linia 118, kursująca z Bronowic Małych przez Balicką, Armii Krajowej, Radzikowskiego, Ojcowską do Bronowic Wielkich.

„120” miałaby kursować w szczycie co 30 minut, poza nim – co 60. „118” – co 24 minuty w szczycie i co 60 poza nim.

Plusem takiego rozwiązania może być m.in. likwidacja niebezpiecznego przejazdu przez Jasnogórską i szansa na lepsze dostosowanie rozkładów jazdy do potrzeb mieszkańców obydwu osiedli. Minusem natomiast likwidacja bezpośredniego połączenia Bronowic Wielkich z Toniami i Krowodrzą Górką oraz bezpośredniego połączenia Toń z Bronowicami Małymi.

W tej sprawie będzie się można wypowiedzieć w niedzielę w trzech miejscach:
- Domu parafialnym przy kościele na ul. Maciejkowej w godzinach: 9.00-16.00
- Kaplicy pod Kościołem parafialnym ul. Ojcowska 1 w godzinach: 8.00-13.30
- Zespole Szkół nr 53, ul. Stawowa 179 w godzinach 12.00-13.30

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus