Nowe oblicze cennej kolekcji. Pokaz dzieł Hackerta na Wawelu [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zamek Królewski na Wawelu zaprasza na pokaz dzieł niemieckiego pejzażysty Jakoba Philippa Hackerta. Wystawę można oglądać od 23 września do 31 października.

Wawelskie zbiory podarowane przez Karolinę Lanckorońską wzbogaciły się o cztery dzieła Jakoba Philippa Hackerta. Obrazy nie były wcześniej prezentowane publiczności.

– Pokazujemy obrazy Hackerta, wybitnego pejzażysty działającego we Włoszech w II połowie XVIII i na początku XIX wieku. Dzieła należały do kolekcji Lanckorońskich, która po II wojnie była stopniowo wyprzedawana, aby sfinansować polską naukę. Karolina Lanckorońska, która rezydowała w Rzymie, kierowała pracami Fundacji Lanckorońskich i można powiedzieć, że była jednoosobowym, polskim ministerstwem nauki na obczyźnie. Fundowała stypendia, programy badawcze i dydaktyczne – mówi Piotr Rabiej, zastępca dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wstęp do większej wystawy

Ekspozycja „Kolekcja Lanckorońskich. Obrazy Jakoba Philippa Hackerta” będzie otwarta dla widzów od 23 września do 31 października 2021 roku.

– Części obrazów nie udało się dotąd odnaleźć. Być może zaginęły? Tym bardziej cieszy fakt, że kolejne dzieła, które niegdyś znajdowały się w wiedeńskim pałacu Karola Lanckorońskiego, można oglądać na Wawelu – przyznaje Joanna Winiewicz-Wolska, kuratorka wystawy, kierowniczka Działu Zbiorów Malarstwa ZKnW.

Cztery krajobrazy

Wśród nowych dzieł z kolekcji Lanckorońskich znalazły się cztery krajobrazy: trzy z nich to widoki okolic Neapolu, a czwarty to krajobraz toskański.

– Hackert namalował je na konkretne zlecenie, o którym pisał w liście do Johanna Wolfganga Goethego. Zleceniodawca wybrał temat – zapewne na podstawie rysunków, które malarz miał w swojej pracowni – podkreśla Winiewicz-Wolska.

Prezentacja dzieł to wstęp do planowanej na drugą połowę 2022 roku wystawy dzieł z kolekcji Lanckorońskich. Znajdą się na niej dzieła z różnych zakątków świata.

Po II wojnie światowej obrazy Hackerta wystawiono na sprzedaż w 1971 roku w antykwariacie Gebhardta w Monachium i powtórnie w 2013 roku, w domu aukcyjnym Lempertz.

W 2020 roku ich ówczesny nabywca postanowił obrazy sprzedać za pośrednictwem domu aukcyjnego Christie’s w Londynie. Ministerstwo kultury, dziedzictwa narodowego i sportu przyznało dotację na zakup dzieł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto