Nowe obostrzenia covidowe w teatrach, kinach i na koncertach. Co się zmieni?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejne obostrzenia wchodzą w życie 15 grudnia. Nowe limity miejsc na widowni i weryfikacja certyfikatów szczepień przeciwko Covid-19 przez organizatorów – to czeka na widzów wybierających się do teatru, kina czy na koncerty. Limity nie dotyczą osób zaszczepionych.

Od środy limit miejsc na widowni dla osób niezaszczepionych z 50 zmniejszy się do 30 procent.

– Na naszych wydarzeniach, przy zakupie biletów, uczestnicy deklaratywnie zaznaczają, czy są zaszczepieni. Następnie za pomocą aplikacji możemy sprawdzić certyfikat Green Pass UE. Obowiązują nas takie same zasady, jak podczas wydarzeń każdego innego organizatora. Podobnie jak przy innych limitach – 75%, 50%, a obecnie przy 30%, obowiązek sprawdzania, czy ponad limitem osoby są zaszczepione spoczywa zgodnie z przepisami prawa na organizatorach wydarzeń – wyjaśnia Marta Szkudlarek z KBF.

Dlatego KBF przy wynajmie komercyjnym ICE Kraków wymaga od najemców oświadczenia o przestrzeganiu przepisów prawa w tym zakresie i kontroli dopuszczalnego limitu uczestników w zakresie posiadania certyfikatów szczepień.

Dwa rodzaje biletów

Dotyczy to m.in. koncertów. 17 grudnia w Centrum Kongresowym zagra zespół Raz Dwa Trzy. Osoby chcące się wybrać na koncert mają do wyboru dwie opcje zakupu biletu: bilet wstępu z certyfikatem zaszczepienia i bilet wstępu.

Warto zaznaczyć, że organizatorzy muzycznych wydarzeń w wielu przypadkach już od jakiegoś czasu dają taką możliwość.

W Krakowie podczas tegorocznych Wianków obowiązywały dwa rodzaje wejściówek – dla osób zaszczepionych i niezaszczepionych. Pobranie wejściówki dla osoby zaszczepionej było równoznaczne z dobrowolnym okazaniem certyfikatu przed wejściem na teren imprezy.

W teatrze i w kinie

Teatr Bagatela będzie weryfikować tzw. „paszporty covidowe” za pomocą formularzy.

– Na stronie internetowej teatru, jak i przy wejściu do teatru są dostępne formularze, które należy wypełnić. Te oświadczenia pozwalają nam na weryfikację procentową widzów. Konieczność wypełnienia oświadczeń „covidovych" została uregulowana zarządzeniem „Regulamin Covid. Bezpieczny pobyt". 30 procent osób może zadeklarować, że jest niezaszczepiona – mówi Magdalena Musialik-Furdyna, rzeczniczka Teatru Bagatela.

Od 15 grudnia również w kinach na widowni będzie mogło zasiąść maksymalnie 30 proc. widzów. Dodatkowo, zostanie wprowadzony zakaz konsumpcji.

Kino Kijów poinformowało, że w związku z nowymi obostrzeniami na seansach może być zajętych 30 proc. miejsc i system biletowy blokuje sprzedaż powyżej tej liczby. Jednak jeśli zgłosi się widz, który okaże paszport covidowy, będzie mógł w seansie uczestniczyć.

Limity w Operze

W związku z nowymi obostrzeniami Opera Krakowska zwróciła się do swoich widzów z prośbą o mailową informację na temat okazania certyfikatu szczepienia przeciwko Covid-19. Chodzi o najbliższe pokazy spektaklu „Dziadek do orzechów” i sylwestrowego koncertu. Instytucja podkreśla, że nie gromadzi danych z certyfikatów.

– Osoby, które zakupiły bilety na spektakl „Dziadek do orzechów”, a które są zaszczepione i okażą certyfikat szczepienia, prosimy o kontakt mailowy do 16 grudnia. W treści maila prosimy zawrzeć termin wydarzenia, a także liczbę zakupionych biletów i numery miejsc na widowni. Uwaga: dzieci osób zaszczepionych zalicza się do osób zaszczepionych – tak brzmi jeden z komunikatów na stronie Opery Krakowskiej.