Nowe światła na ul. Księcia Józefa

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na ul. Księcia Józefa pojawi się nowa sygnalizacja świetlna. Jej montaż zaplanowano przy przejściu dla pieszych przy siedzibie MPWiK.

Sygnalizacja świetlna będzie częścią większej zmiany mającej na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych. Przejście zostanie nieco przesunięte w stronę centrum miasta, ponieważ obecnie znajduje się dokładnie w miejscu wyjazdu z parkingu.

Po obydwu stronach, na krótkich fragmentach, przebudowane zostanie dojście do przejścia, pojawią się też pasy medialne dla osób niedowidzących.

Bezpiecznie na zajęcia

– Zakład Uzdatniania Wody Bielany pełni też rolę centrum edukacji ekologicznej. Wnioskowaliśmy o zamontowanie tam sygnalizacji świetlnej, żeby dzieci czy inne osoby uczestniczące w zajęciach i wydarzeniach mogły bezpiecznie przechodzić przez jezdnię – tłumaczy Robert Żurek, rzecznik prasowy MPWiK. Jak mówi, ruch jest duży, a niektórzy kierowcy rozwijają tam duże prędkości, co prowadzi do niebezpiecznych sytuacji. W przypadku niektórych wydarzeń Wodociągi zapewniają pomoc osoby ze znakiem „stop” lub rozstawiają dodatkowe oznakowanie, ale to tylko doraźne działania.

– Sygnalizacja będzie wzbudzana przyciskiem – zapowiada Sebastian Kowal w imieniu Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu. – Takie rozwiązanie nie generuje korków, a znacząco poprawia bezpieczeństwo na tak ruchliwej ulicy jaką jest ul. Księcia Józefa – przekonuje. Na razie nie ma jeszcze informacji, kiedy zmiana w organizacji ruchu zostanie wprowadzona.

Cała ulica do uporządkowana

Zmian związanych z bezpieczeństwem ruchu na Bielanach przewidziano więcej. Pod koniec listopada, po głośnym wypadku z udziałem pieszej, informowaliśmy o planowanym uporządkowaniu oznakowania na całej ul. Księcia Józefa.

– Projekt ten przewiduje uporządkowanie oznakowania, w tym wyróżnienia przejść dla pieszych poprzez zastosowanie znaków na tle fluorescencyjnym – zapowiadał wówczas Łukasz Gryga, dyrektor Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu UMK.

Pojawią się też dodatkowe znaki „stop” lub „ustąp pierwszeństwa przejazdu” u wylotów bocznych ulic, podwójna ciągła przed pasami i na fragmentach, gdzie kierowcy wyprzedzają w niebezpieczny sposób, linie zatrzymania przed przejściami dla pieszych czy malowane znaki z ograniczeniem prędkości na uspokojonym fragmencie ul. Księcia Józefa w rejonie Przegorzał.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Zwierzyniec
comments powered by Disqus