Nowe tramwaje uratują Bieżanów?

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kilka tygodni temu informowaliśmy o dramatycznej sytuacji, jaka towarzyszy pasażerom korzystającym z tramwajów w godzinach porannych na trasie z Bieżanowa w kierunku centrum. Sprawdziliśmy, jak zmieniła się sytuacja na przestrzeni ostatnich dni.

Apel o poprawę

Przypomnijmy, czytelnik LoveKraków.pl w nadesłanej do nas korespondencji opisywał sytuację, jaka ma miejsce w tramwajach linii „3” oraz „13” na trasie z Bieżanowa w kierunku centrum miasta. W liście do redakcji czytelnik zwracał uwagę między innymi na ścisk panujący w pojazdach, brak wystarczającej liczby tramwajów czy też wiekowość pojazdów skierowanych na tę trasę.

Wypożyczenie

Wydawałoby się, że jednym z rozwiązań, jakie można byłoby zastosować, jest wypożyczenie taborów tramwajowych z innych miejscowości. Wysłaliśmy zapytania między innymi do spółki Tramwaje Śląskie SA, w odpowiedzi otrzymując komunikat, że spółka nie dysponuje taką ilością taboru, żeby mogła wypożyczać tramwaje do innych przedsiębiorstw komunikacyjnych.

– My również nie możemy w nieskończoność dokładać kolejnych pojazdów. Skrzyżowania także mają swoją ograniczoną przepustowość – tłumaczy Marek Gancarczyk, rzecznik prasowy Miejskiego Przedsiębiorstwo Komunikacyjnego.

Co się okazuje, żadne wypożyczenia pojazdów nie będą potrzebne, ponieważ do Krakowa zmierza potężna tramwajowa dostawa.

Jedzie nowe

– W przyszłym roku w Krakowie pojawi się 50 nowych tramwajów. Zarząd Transportu Publicznego monitoruje najbardziej oblegane trasy i to tam zostaną przyporządkowane poszczególne jednostki – kontynuuje Gancarczyk.

Tramwaje zostaną dostarczone do Krakowa w dwóch partiach. W pierwszej połowie przyszłego roku ich liczba wyniesie 35. W drugiej połowie roku w Krakowie pojawi się 15 kolejnych jednostek. MPK skorzystało z możliwości rozszerzenia inwestycji, w efekcie do końca 2020 roku w mieście pojawi się 50 nowych pojazdów.

Jeśli jesteś świadkiem wypadku, kolizji lub awarii tramwaju albo autobusu prosimy pisać i wysyłać zdjęcia na adres: redakcja@lovekrakow.pl lub za pomocą Facebooka LoveKraków.pl

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus