Nowoczesny ośrodek badawczy już w 2016 roku

Tak ma wyglądać nowy budynek WIOŚ fot. Pracownia Projektowa F11

Pod koniec 2016 roku przy ulicy Półłanki powstanie nowoczesny budynek. Przeprowadzi się tam Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska oraz Krajowe Laboratorium Referencyjne Badań Powietrza – jedyne w  Polsce.

Obecnie laboratoria mieszczą się na Zabłociu, przy ulicy Lipowej. Jak twierdził w rozmowie z nami Paweł Ciećko, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska, miejsce to jest w fatalnym stanie. Teraz za około 12 milionów złotych zostanie zbudowany światowej klasy ośrodek badawczy. Do dyspozycji inspektoratu będzie blisko 3 tys. mkw. – Obecne budynki ledwo spełniają standardy – twierdzi Ciećko.

Czym konkretnie zajmują się zatrudnieni w laboratoriach? – Państwowy Monitoring Środowiska skupia się na czterech sprawach: monitoringu powietrza, wód (w Małopolsce to 140 stacji pomiarowych), hałasu oraz pól elektromagnetycznych – wymienia Paweł Ciećko.

Jeszcze nie wiadomo, kto wykona budynek, ponieważ dopiero 28 sierpnia zostaną otwarte koperty z ofertami firm, biorących udział w przetargu, który zresztą został przedłużony na wnioski oferentów. Teraz jeszcze nie można stwierdzić, ilu wykonawców się zgłosiło. Wiadomo tylko, że cieszy się on dużą popularnością. W sąsiędztwie planowanej inwestycji znajdują się różnego hurtownie oraz siedziba Państwowej Straży Rybackiej. Środki na budowę pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Działka należy do Skarbu Państwa.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus