Nowy adres kulturalny Krakowa. Pałac przy Rynku Głównym czeka na gości [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To właśnie w tym miejscu powstała przestrzeń dla organizatorów kulturalnych wydarzeń. Pałac Potockich przy Rynku Głównym to m.in. miejsce literackich spotkań.

– Chcemy, by Pałac Potockich stał się przestrzenią otwartą dla ważnych rozmów o kulturze i dziedzictwie kulturowym miasta, miejscem prowadzenia dyplomacji kulturowej Krakowa, codziennych spotkań artystów, organizatorów festiwali i wydarzeń oraz samych mieszkańców – mówi Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Pałac Potockich jest wspólną przestrzenią dla organizatorów kulturalnych wydarzeń. Prowadzić swoją kulturalna działalność będą tu mniejsze instytucje, animatorzy, aktywiści, kolektywy i NGOs-y. Ma to ożywić centrum miasta, w którym kultura zaczęła być spychana na dalszy plan przez komercyjne, turystyczne atrakcje.

Literackie spotkania

Pierwsze piętro pałacu to miejsce literackich wydarzeń organizowanych w ramach programu Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

– Nim powstanie Centrum Literatury i Języka „Planeta Lem” na Zabłociu, czyli wielofunkcyjne centrum literackie o profilu edukacyjno-społecznym, pałac będzie miejscem gościnnym dla różnych inicjatyw literackich – tych organizowanych cyklicznie w ciągu roku, jak i tych realizowanych w trybie festiwalowym – mówi Izabela Błaszczyk, dyrektorka KBF.

W programie znalazły się spotkania z autorami i autorkami książek, rozmowy o dawnej i współczesnej poezji, reportażu czy warsztaty literackie dla dzieci. To właśnie tu odbędą się Festiwal Miłosza (9-11 lipca) i Festiwal Conrada (18 – 24 października) oraz wydarzenia zaplanowane w ramach Roku Lema.

Pałacowe kino

W Pałacu potockich zagości również kino. Dzięki współpracy z Kinem pod Baranami, od czerwca do grudnia będą prezentowane przeważnie trudnodostępne filmy fabularne i dokumentalne związane z Krakowem.

Na cykl „Kinematograf w Pałacu Potockich” złożą się filmowe adaptacje tekstów autorów i autorek związanych z naszym miastem – zapomniane perełki polskiego kina. 29 czerwca zaplanowano pokaz „Doliny Issy” (1982) – adaptację jednego z najbardziej znanych utworów Czesława Miłosza w reżyserii Tadeusza  Konwickiego.

Pokaz poprzedzi krótkie wprowadzenie prof. Joanny Zach. Wejściówki w cenie 10 zł będzie można nabyć w kasie Kina Pod Baranami lub w Pałacu Potockich w dniu pokazu.

W najbliższą sobotę odbędzie się oprowadzanie po Pałacu Potockich wspólnie z historykiem architektury – dr. Michałem Wiśniewskim. Początek o godz. 12.00. Można już pobrać bezpłatne wejściówki.

Szczegółowy program wydarzeń dostępny na stronie Pałacu Potockich.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto