Nowy dekret metropolity. Nieobecność na mszy nie będzie grzechem

Abp Marek Jędraszewski fot. Krzysztof Kalinowski
Arcybiskup Marek Jędraszewski udzielił dyspensy wszystkim wiernym, którzy nie będą mogli wziąć udziały w mszy świętej w dzień nakazany.
Od soboty w strefie czerwonej, w której znalazł się Kraków, w miejscach kultu religijnego może przebywać jedna osoba na siedem metrów kwadratowy powierzchni. To znacząco ogranicza pojemność świątyń. Ważne jest także to, że z powodu nasilenia epidemii koronawirusa wiele osób zamierza unikać zgromadzeń w obawie o swoje zdrowie.

„Ponieważ nie wszyscy wierni, mimo gorącego pragnienia, będą mogli brać udział we Mszy Świętej w niedzielę oraz w innych dniach nakazanych, na podstawie kan. 87 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego udzielam dyspensy od obowiązku niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we Mszy Świętej (kan. 1247 KPK) dla wszystkich wiernych. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy w dniu nakazanym nie jest grzechem. Niniejsza decyzja obowiązuje aż do odwołania” – pisze w dekrecie arcybiskup Marek Jędraszewski.

Metropolita prosi także księży o przestrzeganie zasad wprowadzonych przez rząd, informowanie wiernych o obostrzeniach, dbanie o bezpieczne udzielanie komunii i spowiedź oraz w miarę możliwości powrót do transmitowania mszy i nabożeństw.
comments powered by Disqus