Nowy dyrektor Teatru Bagatela. Giełda nazwisk ruszyła

Teatr Bagatela fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Miasto pod koniec stycznia ogłosi konkurs na nowego dyrektora Teatru Bagatela. Zespól teatru chce wyłonić swojego kandydata, który weźmie udział w konkursie. Giełda nazwisk ruszyła.

Rozmowy o przyszłości Teatru Bagatela trwają. Kogo zespół widzi w roli nowego dyrektora? Wśród kandydatów są m.in. Giovanni Castellanos czy tandem Kamil Retkiewicz i Jakub Porcari.

Konkurs pod koniec stycznia

Miasto konkurs na nowego dyrektora naczelnego ma zamiar ogłosić już niebawem, bo na przełomie stycznia i lutego. Robert Piaskowski w rozmowie z LoveKraków.pl podkreślał, że miastu zależy na tym, aby nowy dyrektor jak najszybciej objął stanowisko.

– Nie mamy na oku żadnego kandydata, czekamy na to, co przyniesie konkurs. Zdarzały się konkursy, kiedy to miasto nie wyłoniło dyrektora ze względu na brak kandydatów. Taka sytuacja miała miejsce w Bunkrze Sztuki – przyznał. – Mamy nadzieję, że do konkursu na stanowisko dyrektora Teatru Bagatela wpłynie wiele interesujących kandydatur.

Wśród nich może znaleźć się również kandydat wyłoniony przez zespół artystyczny Teatru Bagatela.

Kto dyrektorem?

W poniedziałek odbyło się pierwsze ze spotkań zainicjowanych przez zespół artystyczny Teatru Bagatela. Na początek zespół zaprosił do rozmów Kamila Retkiewicza i Jakuba Porcariego.

– Rozmawiamy o tym, jak wszyscy wyobrażamy sobie działalność teatru w przyszłości i jakie mamy oczekiwania – przyznaje aktorka Anna Rokita, przewodnicząca jednego ze związków zawodowych w Bagateli. – Zależy nam, aby współpracowali z nami ciekawi reżyserzy. Chcemy też zadbać o poziom Sceny na Sarego. Ambitniejszy repertuar byłby tu odskocznią od tego komediowego. Owszem, ten zapewnia nam widownię i zarobki. Ale ta odskocznia  nam aktorom pozwoli rozwijać skrzydła.

Na udział w kolejnych spotkaniach zespół zaprosił już m.in. reżysera Łukasza Czuja.

Czekając na wymagania

O tym, czy Jakub Porcari - reżyser, scenarzysta i były dyrektor Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie i Kamil Redkiewicz, manager kultury, który na swoim koncie ma m.in. współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi wystartują w konkursie zdecydują dwie kwestie. Wszystko zależy od tego, czy zespół teatru wybierze ich na swoich kandydatów i jakie wymagania w konkursie postawi miasto.

– Miasto jeszcze nie ogłosiło konkursu, nie znamy kryteriów startu, więc nie wiadomo czy nawet będziemy mogli wziąć w nim udział. Ale i tak nasz udział w konkursie uzależniamy od decyzji zespołu Teatru Bagatela – przyznaje Kamil Retkiewicz.

W założeniu Porcari miałby pełnić funkcję zastępcy dyrektora ds. artystycznych, a Retkiewicz zostałby dyrektorem naczelnym.

Porcari podkreśla jednak, że na wnioski po spotkaniu jeszcze przyjdzie czas.

– Jeżeli zespół będzie miał innego kandydata w konkursie, wycofamy się. Startowaliśmy już razem w konkursie na dyrektora TR Warszawa. Ufamy sobie, podzielamy teatralną ideę. A to podstawy, na których możemy budować naszą współpracę – przyznaje Jakub Porcari.

„Jest spokojniej”

Teraz wszyscy czekają na uruchomienie procedury odwoławczej dotychczasowego dyrektora, Henryka S.

– Atmosfera w teatrze – w mojej ocenie – jest mniej napięta. Zaczynamy funkcjonować w normalnym trybie. Nie ma tej gorączki, jaka panowała w ostatnim czasie. Czekamy z niecierpliwością, aż wszystko się wyjaśni. Teatr Bagatela potrzebuje kogoś u sterów – podsumowuje Anna Rokita.

Skandal w Bagateli

Dyrektor teatru został zatrzymany 7 stycznia rano w swoim domu. Prokuratura postawiła mu zarzuty molestowania pracownic Teatru Bagatela. Henryk S. nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia.

Po przesłuchaniu dyrektor wrócił do domu. Prokurator zdecydował o policyjnym dozorze i poręczeniu majątkowym w wysokości 50 tys. zł. Henryk S. ma również zakaz pełnienia funkcji dyrektora teatru, przebywania w nim i zbliżania się do pokrzywdzonych kobiet. Grozi mu do trzech lat więzienia.

Do tej pory sąd przesłuchał 12 kobiet. Do prokuratury wpłynęło dziewięć protokołów i siedem opinii biegłych psychologów.

Obecnie obowiązki dyrektora Teatru Bagatela pełni Renata Derejczyk.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus