Nowy most na zakopiance w Białym Dunajcu gotowy. Jutro otwarcie

fot. GDDKiA

Nowy most w Białym Dunajcu na zakopiance przeszedł pomyślnie próby obciążenia i w sobotę o godzinie 11.30 będą nim mogli przejechać pierwsi kierowcy. Most tymczasowy zostanie rozebrany.

To jeszcze nie koniec inwestycji. Prace wokół obiektu będą trwały jeszcze do czerwca, ale kierowcy będą mogli przez cały ten cały czas korzystać z nowego mostu. Równocześnie wykonawca rozbierze most tymczasowy, który swoją rolę już spełnił.

Nowy most ma konstrukcję łukową, bez podpór w nurcie rzeki, obustronne chodniki, długość ok. 58 metrów i szerokość 18 metrów. Zmieni się też otoczenie, po przebudowie dojazdów po obydwu stronach obiektu. Przebudowane zostały już kolidujące z inwestycją sieci. Powstaje system odwodnienia terenu, kanalizacja deszczowa oraz urządzenia podczyszczające. Wykonane zostanie nowe oświetlenie drogowe, a nowy most zostanie zabezpieczony przed korozją.

Długa droga

Stary most z 1930 r. w Białym Dunajcu nie nadawał się do remontu ze względu na zły stan techniczny. Procedury związane z projektowaniem nowego mostu i uzyskiwaniem zgód trwały od 2008 roku, ale były blokowane protestami przez jedną rodzinę i Stowarzyszenie Obrony Podhala.

Od 2013 roku, z powodu bardzo złego stanu technicznego, obowiązywał w tym miejscu ruch wahadłowy, co znacząco utrudniało ruch na zakopiance. Dopiero w listopadzie 2015 i listopadzie 2016 udało się podpisać dwa porozumienia, by osoby protestujące cofnęły swoje skargi, zgodziły się na dojazd do tymczasowego mostu i zobowiązały się do nieprzedłużania procedur administracyjnych w tej sprawie.

Rozpoczął się etap projektowania, a w marcu 2018 roku wystartowała sama budowa. Najpierw zbudowany został most tymczasowy, później przystąpiono do budowy nowego.

21 grudnia nowy most przeszedł próby obciążenia.

comments powered by Disqus