Nowy odcinek obwodnicy Skawiny otwarty

Obwodnica Skawiny fot. twitter.com/malopolskaPL

W poniedziałkowe popołudnie otwarty dla ruchu został nowy odcinek obwodnicy Skawiny. Razem z wybudowanymi wcześniej fragmentami pozwoli wygodnie ominąć centrum miasta.

Prace zakończyły się – z około rocznym opóźnieniem – w czerwcu, a w ostatnich tygodniach trwało uzyskiwanie potrzebnych zgód i pozwoleń. Na dzisiejsze otwarcie przyjechali m.in. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wojewoda Piotr Ćwik i wicemarszałek województwa Łukasz Smółka. –Rząd i samorząd współpracowały przy budowie tej kluczowej dla regionu drogi – mówił minister Adamczyk.

Teraz to przez obwodnicę będzie przebiegać droga krajowa nr 44. Po przejęciu obwodnicy w użytkowanie przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad zarządzanie dotychczasowym odcinkiem biegnącym przez centrum przejmie samorząd.

Dzięki nowemu fragmentowi obwodnica łączy dwa najważniejsze wyloty z miasta – w stronę Krakowa i Oświęcimia. W planie jest jeszcze przedłużenie jej na południe, do drogi nr 953 w stronę Kalwarii Zebrzydowskiej. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami wicemarszałka Łukasza Smółki, budowa ma ruszyć jeszcze w tym roku.

Skawina przed dużą szansą

W dziedzinie infrastruktury komunikacyjnej Skawina czeka jeszcze na zakończenie kilku innych inwestycji. To przede wszystkim modernizacja linii kolejowej łączącej miasto i gminę z Krakowem, dzięki czemu w 2021 roku możliwe będzie uruchomienie połączenia Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Biorąc pod uwagę doświadczenia Wieliczki sprzed rozpoczęcia prac na linii średnicowej w Krakowie, regularne kursy pociągów mogą być dla wielu mieszkańców atrakcyjną alternatywą dla samochodów.

Z tym wiążą się też inwestycje prowadzone przez samą gminę, przede wszystkim budowa centrum komunikacyjnego w rejonie dworca. Prace mają się zakończyć jesienią.

comments powered by Disqus