Nowy rektor Akademii Sztuk Pięknych: „Godność wielu Polaków jest deptana”

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Prof. Andrzej Bednarczyk został nowym rektorem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. – Wybraliście rektora na ciężkie czasy – napisał w liście do społeczności akademickiej.

Prof. Andrzej Bednarczyk to profesor sztuk plastycznych, współzałożyciel Platformy Badań Artystycznych, członek zespołu redakcyjnego Zeszytów Malarstwa, Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie i Związku Literatów Polskich.

Bednarczyk jest stypendystą ministra kultury i Pollock-Krasner Foundation w Nowym Jorku. To autor ponad pięćdziesięciu indywidualnych i uczestnik ponad dwustu zbiorowych wystaw w dwudziestu dziewięciu krajach.

Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach.: The Library of Congress w Waszyngtonie, British Library w Londynie, Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie, Narodni Galerie w Pradze, Muzeum Sztuki Książki w Łodzi czy Musashino Art University Museum & Library w Tokio.

– Akademia, jako prężne środowisko twórcze, jest zbyt mało znana w mieście. Na placu Matejki widuję tłumy turystów wysiadających z autokarów i nikt z nich nie wie, że w tym i innych budynkach uczelni aż bulgoce od sztuki, jakiej nie znajdą w żadnej galerii ani muzeum. Akademia to nie areszt śledczy, do którego lepiej nie zaglądać. Udostępnię nasz dorobek rzeszom mieszkańców i tysiącom turystów, żeby Akademia stała się istotnym współtwórcą życia artystycznego Krakowa – pisał w swoim programie Bednarczyk.

Rektor na ciężkie czasy

– Wybraliście rektora na ciężkie czasy. Epidemia zdaje się być jeszcze daleką od przesilenia i początku wygasania. Gospodarka, a wraz z nią źródła naszego finansowanie słabną. Temperatura dyskusji politycznej ociera się o stan maligny, w której racje giną pod obelgami. Godność wielu Polaków jest deptana, a potrzeby dotkniętych przez los umykają nam w ferworze pustosłownych przepychanek. W tym wszystkim pytanie o to, po co jest sztuka współczesna, wywołuje u wielu co najwyżej zdziwienie i nieprzystojne gesty – napisał w Bednarczyk liście, w którym podziękował za oddane głosy.

Podkreślił, że jego najwyższą troską jako rektora będzie dobro akademickiej społeczności.

– My wszyscy, od studentek i studentów pierwszego roku po emerytowane nestorki i nestorów, tworzymy społeczność Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Najwyższą troską tej społeczności jest sztuka, wierzymy bowiem, że drzemie w niej potęga wolności wyrażania siebie i świata, bezpardonowej, choćby niekiedy bolesnej prawdy, piękna o tysiącach twarzy i dobra, bez którego te trzy parszywieją – napisał prof. Bednarczyk.

comments powered by Disqus