Nowy wyjazd z Łagiewnik

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl, Archiwum

ZDMK szuka projektanta nowej drogi, która pozwoli przejechać z Łagiewnik bezpośrednio w stronę Bonarki, pod estakadą na ul. Turowicza.

Pomysłem na nowy wyjazd z Łagiewnik ma być droga, równoległa do ulicy Turowicza, przebiegająca blisko niej po jej zachodniej stronie – podobnie, jak ulica Przyjaźni Polsko-Węgierskiej po wschodniej. Rozpoczynałaby się od ulicy Generała Bolesława Roi i doprowadzała do przejazdu pod estakadą w ciągu ulicy Turowicza.

Plan miasta jest taki, by droga powstała częściowo jako zadanie finansowane z budżetu, a częściowo ze środków dewelopera budującego w pobliżu swoją inwestycję. Fragment, który ma zbudować deweloper, ma już przygotowany projekt.

Projekt w tym roku

Dla pozostałej części Zarząd Dróg Miasta Krakowa ma wstępną dokumentację i właśnie rozpisał przetarg na przygotowanie projektu. Firma, która wygra postępowanie, będzie też musiała uzyskać wszystkie potrzebne zgody, w tym najważniejsze zezwolenie na realizację inwestycji drogowej.

Projektant miałby na to czas do końca listopada tego roku.

Czy to możliwe?

O uwzględnienie inwestycji w budżecie wnioskowała wcześniej Rada Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki, argumentując, że ulica Fredry nie wystarcza już do obsługi rozbudowującego się osiedla.

Kiedy informowaliśmy o tych planach przed rokiem, otrzymaliśmy w odpowiedzi pismo od członka zarządu jednej ze wspólnot, który stwierdził, że koncepcja proponowanej drogi jest niemożliwa do zrealizowania. Powodem miałby być powstały w późniejszym czasie garaż podziemny bloku, zlokalizowany bardzo blisko ulicy Turowicza. – Projekt budowlany określi sposób zabezpieczenia garażu podziemnego jak również innych kolidujących elementów infrastruktury – odpowiada na te wątpliwości Magdalena Wasiak z ZDMK.

Nie będzie likwidacji

Nowe połączenie uniezależni komunikację w tej części miasta od zamkniętych szlabanów na przejeździe kolejowym. Przebudowywana obecnie linia w stronę Skawiny będzie po zakończeniu inwestycji wykorzystywana w większym stopniu niż do tej pory. Wcześniej była mowa o tym, że przejazd zostanie zamknięty, w ramach porozumienia miasta z PKP PLK w sprawie budowy wiaduktu na ul. Kąpielowej w Swoszowicach (pisaliśmy o tym TUTAJ). Ostatecznie jednak miasto wycofało się z konkursu, co oznacza, że przejazd kolejowy będzie tylko zmodernizowany.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki
comments powered by Disqus