O dyskryminacji na stadionie Cracovii. Iron Man zaprasza na lekcje

fot. Mateusz Kaleta/LoveKraków.pl

Na początku przyszłego roku na stadionach Cracovii, Łódzkiego Klubu Sportowego, Stadionie Śląskim i we Wrocławiu odbędą się darmowe warsztaty edukacyjne dla uczniów dotyczące walki z dyskryminacją. Organizatorem projektu jest Towarzystwo Sportowe Iron Man.

Iron Man zorganizuje lekcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży w całej Polsce. Program „Lekcje na stadionie” składa się z trzech projektów: „Dzień zawodowca na stadionie”, „Sportowa historia lokalna” i „Warsztaty antydyskryminacyjne”. Zajęcia skierowane są do uczniów klas podstawowych VII-VIII i I-II klas szkół ponadpodstawowych.

Dyskryminacja jest problemem, który może wynikać z niechęci do płci, rasy, pochodzenia etnicznego, narodowościowego, wyznania religijnego, niepełnosprawności, choroby czy orientacji seksualnej.

Dobre miejsce do rozmowy o dyskryminacji

– Idealnym miejscem dla takich zajęć są polskie stadiony piłkarskie – mówią organizatorzy. – Areny od lat przyciągają tysiące kibiców, którzy są bardzo różni. Pochodzą z różnych środowisk, w inny sposób patrzą na świat, a mimo to dopingują jedną drużynę i wspólnie cieszą się z jej zwycięstw i przeżywają porażki – dodają.

Ideą projektu jest pokazanie młodzieży, z czym mierzą się dyskryminowane osoby, i nauczenie ich, jak radzić sobie ze stereotypami. Projekt warsztatów antydyskryminacyjnych odbywać będzie się na czterech stadionach piłkarskich: we Wrocławiu (Tarczyński Arena, stadion Śląska), w Łodzi (Łódzki Klub Sportowy), w Krakowie (Cracovia) i w Chorzowie (Stadion Śląski).

– Podstawowym założeniem projektu będzie wykorzystanie wydarzeń sportowych i życiorysów gwiazd sportu do omówienia zjawiska dyskryminacji, wprowadzenie w problematykę dyskryminacji różnego rodzaju, wypieranie postaw przemocowych i nienawistnych, mówienie o wielokulturowości, reagowanie na mowę nienawiści i rozpoznawanie jej czy kształtowanie postaw empatycznych. Uczniowie dowiedzą się, co to jest stereotyp, skąd bierze się w naszych głowach, czym jest uprzedzenie czy jak powstaje negatywny efekt grupy – tłumaczy Towarzystwo Sportowe Iron Man.

Interakcja uczestników w trzech blokach

Uczestników zajęć czekają warsztaty oparte na otwartej pracy w grupie (bez oceniania), podczas których nie będzie złych pytań i złych odpowiedzi. Ciekawość zajęć ma zapewnić fakt interakcji uczestników w trzech blokach: zajęcia oparte będą o prawdziwe historie ludzi światowego sportu, wydarzenia i zjawiska. Merytoryczna dyskusja pozwoli podejmować problem różnych grup społecznych – migrantów, muzułmanów, Romów czy Żydów.

W grudniu na stadionie Cracovii odbyły się pilotażowe zajęcia historyczne i antydyskyminacyjne. Wzięli w nich udział uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Wieniawie i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Szydłowcu.


Program warsztatów antydyskryminacyjnych jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy Norweskich i EOG.



Pilotażowe zajęcia na stadionie Cracovii. Fot. lekcjenastadionie.pl
Pilotażowe zajęcia na stadionie Cracovii. Fot. lekcjenastadionie.pl