O postawach wobec wojny i ludobójstwa. Wyjątkowa wystawa na krakowskich Plantach [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Byli sąsiadami: ludzkie wybory i zachowania w obliczu Zagłady” to wystawa, którą od 15 marca zwiedzający mogą oglądać na krakowskich Plantach. Ekspozycja porusza temat Holocaustu i skłania do refleksji.

Wystawa powstała w 2013 roku w związku z 20. rocznicą otwarcia United States Holocaust Memorial Museum. Cztery lata później, po zamknięciu oryginalnej ekspozycji w Waszyngtonie, stworzono jej skróconą wersję mobilną, przeznaczoną do użytku międzynarodowego.

Jeszcze do niedawna wystawę można było podziwiać w Żydowskim Muzeum Galicja. Obecnie prezentowana jest na Plantach obok Bunkra Sztuki.

O ludzkich wyborach w obliczu Zagłady

Ekspozycja opowiada o różnych postawach, które przyjęto wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej. Skupia się nie tylko na Polsce, ale także przedstawia reakcje ludzi z okupowanej Holandii, Niemiec, Węgier czy Ukrainy. Poddaje analizie niektóre z kluczowych pytań dotyczących Holokaustu, skłaniając jednocześnie do refleksji.

– To jest pewne lustro, w którym możemy się przejrzeć. Oczywiście z zachowaniem wszelkich różnic i świadomości innej sytuacji. Wystawa przypomina, że koniec końców podejmujemy wybory jako indywidualne jednostki i to od nas zależy, jak postąpimy – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Jakub Nowakowski, dyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja.

Ekspozycja przedstawia zarówno pozytywne reakcje społeczeństwa, takie jak oferowanie pomocy czy wyrazy współczucia, jak i prezentuje negatywne zachowania osób, które nie były nazistami, a brały udział w prześladowaniach, morderstwach czy grabieżach żydowskiego mienia.

– Ta wystawa opowiada o rozmaitych reakcjach ludzi na politykę nazistów wobec Żydów. Pokazuje możliwe scenariusze zachowań i podkreśla, że w wielu przypadkach to my decydujemy o tym, jak postąpić – podkreślał Jakub Nowakowski.

Mobilna wersja wystawy została przetłumaczona na 10 języków i była dotychczas prezentowana w 21 krajach.