Obwarzanek Day. Najsmaczniejszy symbol miasta ma swoje święto

Zdjęcie ilustracyjne fot. LoveKraków.pl

W czwartek, 20 czerwca, Żywe Muzeum Obwarzanka po raz drugi zaprasza do udziału w wyjątkowym święcie. Obwarzanek Day odbędzie się w przestrzeni miasta.

Ideą tego dnia jest podkreślenie związku obwarzanka z Krakowem i pokazanie, że to coś więcej niż uliczna przekąska. Obwarzanek Day to krakowski odpowiednik Tłustego Czwartku i amerykańskiego Pretzel Day, który w USA jest świętem narodowym, obchodzonym 26 kwietnia.

Wydarzenie odbędzie się w przestrzeni miasta. – Wyjdziemy do ludzi, których w drodze do pracy, na egzamin lub na spacer częstować będziemy obwarzankami i zachęcać do publikacji zdjęć z użyciem #ObwarzanekDay – opowiada Julia z Żywego Muzeum Obwarzanka.

Sercem wydarzenia w tym roku będzie przestrzeń pomiędzy Barbakanem a Bramą Floriańską. Dodatkowo po Plantach krążył będzie rower cargo, wypełniony po brzegi obwarzankami. –  Nasi ludzie pojawią się też w Nowej Hucie i na Kampusie UEK – dodaje.

Kupując obwarzanki w Żywym Muzeum Obwarzanka i kilku budkach na terenie miasta będzie można otrzymać okolicznościowe przypinki, zaprojektowane przez rysowniczkę Sylwię Szyrszeń.

Święto stało się częścią czerwcowych obchodów Dni Krakowa.

Partnerami wydarzenia są Miasto Kraków, Muzeum Krakowa, Parlament Studencki Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie oraz przedsiębiorstwo społeczne Społeczna 21.

Historia okrągłego wypieku

Obwarzanek krakowski to wypiek przypominający pierścień, spiralnie zwinięty z dwóch wałeczków ciasta (tzw. sulek). Jego historia  sięga czasów średniowiecznych. Pierwsza zachowana wzmianka o nim pochodzi z 1394 roku, z rachunków dworskich królowej Jadwigi – „Dla Królowej Pani pro circulis obarzanki 1 grosz”.

Jego nazwa związana jest z procesem jego produkcji, a dokładniej z obwarzaniem, czyli zanurzeniem we wrzącej wodzie, co ma miejsce zanim trafi on do pieca.

W 2010, decyzją Komisji Europejskiej, obwarzanek krakowski został wpisany do Rejestru Chronionych Oznaczeń Geograficznych (ChOG).

Tradycyjnie wytwarzany obwarzanek krakowski to dzieło ludzkich rąk. Sprzedawany z charakterystycznych wózków, jest najsmaczniejszy zaraz po wypieczeniu. Warto pamiętać, że autentyczny obwarzanek na odwrocie ma charakterystyczne podłużne ślady po pieczeniu na ruszcie.