Oczarowanie-odczarowanie, czyli Art Brut i Arteterapia w Babińskim

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Szpital kliniczny zaprasza wszystkich seniorów na warsztaty obracające się w kręgu nurtu sztuki Art Brut.

Celem projektu jest aktywizacja osób starszych i niepełnosprawnych oraz rozwijanie ich kreatywności. Jak przekonują organizatorzy, „projekt ma uświadomić odbiorcom, że autentyczność i spontaniczność w procesie twórczym są także wartością”.

Surowa sztuka

Art Brut to nurt w sztuce, nazywany często sztuką surową. Jej pionierami są artyści samoucy, którzy czerpią z wewnętrznych przeżyć. Nie kierują się natomiast powszechnie lansowaną modą, a w swoich pracach nie nawiązują do uznanych kierunków.

Na podstawie tych wyznaczników, organizatorzy, a więc Fundacja Pomocy Chorym Psychicznie im. Tomasza Deca, chcą zaktywizować osoby starsze i niepełnosprawne. – Art Brut pokazuje, że nawet tam, gdzie nie mamy do czynienia z pracami osób artystycznie kształconych, mogą pojawić się wyjątkowe artystyczne wartości – czytamy na stronie organizatora.

Sztuka a terapia

Organizatorzy projektu chcą również podkreślić to, jak ważną rolę w terapii odgrywa sztuka, która pomaga w poprawie własnego samopoczucia i podtrzymaniu aktywności.

Uczestnikami inicjatywy są zarówno seniorzy, jak i osoby doświadczone kryzysami psychicznymi. – To właśnie do nich Fundacja Deca skierowała ofertę poznania tego obszaru twórczości i podjęcia własnych prób artystycznych przy zastosowaniu technik plastycznych – tłumaczy Maciej Bór, rzecznik szpitala.

Czekają na seniorów

Inicjatorzy czekają teraz tylko na seniorów, którzy będą chcieli dołączyć do projektu. Oferta Fundacji Deca proponuje bezpłatny udział w wykładzie prof. Grażyny Borowik, prezentację wystaw twórców samorodnych i spotkanie z uznanym artystą Art Brut, a także warsztaty, których podsumowaniem będzie zorganizowana na jesień wystawa prac uczestników.

– Fundacja czeka na zgłoszenia seniorów zainteresowanych poznanie nowego obszaru twórczości i podjęciem własnych artystycznych prób w takich dziedzinach jak haft, mural, rysunek, rzeźba w glinie czy papier-mache – podsumowuje Bóbr.

Choć wszystkie elementy projektu mają charakter otwarty, to organizatorzy zastrzegają, że liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, a o udziale w nich decyduje kolejność zgłoszeń.

comments powered by Disqus