Od kwietnia jedną jezdnią na Zakopiańskiej. Aż do 2020

Budowa Trasy Łagiewnickiej wchodzi w kolejny etap fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

1 kwietnia spółka Trasa Łagiewnicka rozpoczyna kolejny etap prac. Na ulicy Zakopiańskiej kierowcy będą mieć do dyspozycji po jednym pasie w obydwie strony.

Tylko jedną jezdnią

W miejscu, w którym Trasa Łagiewnicka krzyżuje się z ulicą Zakopiańską, prace trwają już od kilku miesięcy. Do tej pory kierowcy wyjeżdżający z miasta korzystali z dwóch pasów ruchu, a wjeżdżający – z jednego. Od kwietnia utrudnienia będą większe: cały ruch zostanie skierowany na jedną z jezdni.

Jezdnia w stronę centrum zostanie całkowicie wyłączona z ruchu, na odcinku mniej więcej od skrzyżowania z ul. Zbrojarzy do wysokości budynku ZUS. Wykonawca będzie tam już budował most nad nowym korytem Wilgi i tunel pod ulicą.

Dlatego wszyscy będą się teraz musieli zmieścić na drugiej jezdni. I tak pozostanie aż do końca inwestycji, czyli do końca przyszłego roku. Jedyna zmiana w tym miejscu będzie polegać na tym, że w pewnym momencie ruch zostanie skierowany na nowo wybudowaną część, a zamknięta zostanie druga jezdnia.

Czekają na powrót tramwajów

Przejścia dla pieszych nie będzie już pilnował oddelegowany do tego pracownik – na przejściu przy budynku ZUS zostanie ustawiona tymczasowa sygnalizacja świetlna. – To odpowiedź na wiele zgłoszeń od pieszych, które do nas docierały – stwierdza Krzysztof Migdał ze spółki Trasa Łagiewnicka.

Termin wprowadzenia tych zmian został ustalony tak, by nie pokrył się z utrudnieniami, jakie już od najbliższej soboty szykują się na skrzyżowaniu ulic Wadowickiej, Brożka i Zakopiańskiej. Wymiana zwrotnic na torowisku oznaczać będzie nie tylko wyłączenie ruchu tramwajowego do Borku Fałęckiego, ale też zwężeń, które na pewno utrudnią ruch w tym rejonie (o szczegółach pisaliśmy TUTAJ).

Za miesiąc i dwa

Zmiany szykują się też w innych rejonach objętych budową, w tym na skrzyżowaniu nowej trasy z ulicami Herberta i Turowicza. – W perspektywie około miesiąca ruch z tymczasowego bypassu będzie przełożony na wykonywany właśnie fragment docelowego układu drogowego nad wiaduktem w ciągu Trasy Łagiewnickiej – zapowiada Migdał.

Za około dwa miesiące utrudnienia mają się natomiast pojawić w rejonie ulic Kobierzyńskiej, Pszczelnej i Ruczaj. Zanim zaczną się właściwe prace drogowe, trzeba tam przebudować sieci podziemne, w tym wybudować praktycznie od nowa sieć ciepłowniczą. To będzie się wiązało z zamykaniem odcinków dróg lub zwężeniami, ale szczegóły zostaną dopiero ustalone.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Łagiewniki-Borek Fałęcki
comments powered by Disqus