Od nowej przestrzeni na Wawelu po ruiny fortu na os. Piastów. Pieniądze na zabytki rozdzielone

Wśród dofinansowanych obiektów znalazła się m.in. Kossakówka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

128 zadań otrzyma w tym roku dofinansowanie przyznawane przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa. Co znalazło się na liście?

Na wtorkowym posiedzeniu Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa podjął decyzje dotyczące listy dofinansowywanych w tym roku prac. Jak co roku, lista jest długa i obejmuje różnego rodzaju zabytki.

Nowa jakość na Wawelu

– Przede wszystkim wskazujemy te rzeczy, które są istotne nie tylko dla Krakowa, ale mają charakter narodowy – mówi nam Maciej Wilamowski, dyrektor biura SKOZK.

Jako przykład podaje zakrojoną na dużą skalę inwestycję na terenie Wawelu. Zamek „odzyskał” do dyspozycji pomieszczenia, które przez dziesięciolecia były wykorzystywane przez archiwum. Te zasoby trafiły do nowej siedziby przy ul. Rakowickiej.

– Dyrekcja Zamku Królewskiego chce zorganizować tam nowoczesną wystawę Skarbca Koronnego, czyli najstarszych, najcenniejszych pamiątek po królach i władcach – zapowiada Wilamowski. By to było możliwe, pomieszczenia w gotycko-renesansowych partiach zamku trzeba wyremontować – w tym roku SKOZK dofinansuje te prace kwotą prawie 944 tys. zł.

U franciszkanów pełną parą

Prawie 1,8 mln zł komitet przeznaczył na odnowienie malowideł Stanisława Wyspiańskiego w bazylice franciszkanów. Prace zaczęły się w minionym roku, ale w tym nabiorą tempa.

Kontynuowane będą też prace w wielu fortach Twierdzy Kraków. Nowością będą remonty trzech wartowni należących do zespołu Fortu „Kościuszko” – nieco oddalonych od samego kopca. Jedna z nich znajduje się przy ul. Hofmana, druga przy ul. Małeckiego, a trzecia – przy ul. Księcia Józefa, tuż przy skrzyżowaniu przy moście Zwierzynieckim. – Wszystkie te obiekty mają szansę pozyskać najemców. Mogą tam się znaleźć jakieś pracownie artystyczne, warsztaty czy mała gastronomia i jest szansa, że ten kompleks będzie się zmieniał – zapowiada Maciej Wilamowski.

Ruiny w Mistrzejowicach

W odwrotnym kierunku mają pójść zmiany jeśli chodzi o fort Mistrzejowice na os. Piastów. – Jest to obiekt bardzo silnie zdegradowany. W zasadzie trzeba byłoby go wznieść od nowa. Więc przy akceptacji konserwatora zabytków będzie to pierwszy obiekt potraktowany jako trwała ruina. Jest potrzeba, by pozostał w takiej formie, w jakiej jest, trzeba go natomiast zabezpieczyć, żeby się dalej nie rozpadał, oczyścić, zamknąć przed dostępem wandali – zapowiada szef biura SKOZK.

Jak mówi, prace potrwają trzy lata, a w tym roku SKOZK dofinansuje je kwotą 645 tys. zł.

Słynna kamienica w nowych barwach

Wśród kamienic, które w tym roku zyskają nową elewację, na uwagę zasługuje Kamienica "Pod Śpiewającą Żabą" projektu Teodora Talowskiego, u zbiegu ulic Retoryka i Piłsudskiego. Prace mają m.in. przywrócić oryginalny wygląd elewacji.

Jest też bardziej śmiała część planu, choć wciąż nie wiadomo, czy okaże się to możliwe z powodów technicznych. W pierwotnym zamyśle architekta kamienica była pokryta pnączami i pojawił się pomysł, by do tej idei wrócić. – Talowski uwzględnił w projekcie tego budynku dziś już zamurowane kanały czy wnęki, które służyły do rozprowadzania bluszczy zasadzonych przy elewacji – mówi Maciej Wilamowski. Zastrzega jednak, że do rozwiązania jest wiele problemów – przy budynku jest chodnik należący do miasta, pod nim mnóstwo sieci podziemnych, a dodatkowo bluszcze słabo sobie radzą z wysypywaną w zimie solą.

 

Pełna lista dofinansowanych zadań jest dostępna TUTAJ.