Od soboty Strefa Czystego Transportu na Kazimierzu. Wjazd kontroluje straż miejska

Kontrola wjazdu do SCT fot. PS

Od soboty 5 stycznia obowiązuje na krakowskim Kazimierzu Strefa Czystego Transportu. Oznacza to, że nie każdy będzie mógł wjechać swoim samochodem.

Wcześniej część obszaru Kazimierza objęta była strefą ograniczonego ruchu. Jednak podstawy prawne ustanowienia ograniczeń zakwestionował wojewoda małopolski. Z argumentacją urzędników nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Rada Miasta Krakowa zgodziła się jednak z propozycją miejskich urzędników aby na terenie części Kazimierza wprowadzić Strefę Czystego Transportu. To nowe rozwiązanie prawne, które ma wyeliminować z danych obszarów część samochodów spalinowych.

19 grudnia 2018 roku radni przyjęli uchwałę. Prawo zaczęło jednak obowiązywać dopiero od soboty 5 stycznia. Oznacza to, że na obszar (zaznaczony na mapie) będą mogli wjechać tylko mieszkańcy budynków znajdujących się przy wyznaczonych ulicach oraz posiadacze samochodów elektrycznych.

Samorządowcy z urzędnikami dopuścili także możliwość wjazdu na teren SCT m. in. przedsiębiorcom, których siedziby firm znajdują się na obszarze strefy, konduktom pogrzebowym, lekarzom i pielęgniarkom czy samochodom służb miejskich.

W sobotę wjazd na teren nowej strefy kontrolowali funkcjonariusze straży miejskiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus