Od soboty zmiany tylko w jednym województwie. W całym kraju "nie" dla zamienników maseczek

Od soboty podstawową formą ochrony przez koronawirusem ma być maseczka. Przyłbice i elementy odzieży mogą być stosowane tylko jako elementy dodatkowe.

O zmianie poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał też, że sektory odmrożone od 12 lutego, pozostaną otwarte w 15 województwach.

– Najbardziej niepokojąca sytuacja jest w województwie warmińsko-mazurskim. W skali kraju na każde 100 tysięcy mieszkańców mamy około 20 nowych zachorowań dziennie. W warmińsko-mazurskim wskaźnik wynosi 45 – powiedział Niedzielski.

Na Warmii i Mazurach od soboty zostaną wprowadzone „regulacje dyscyplinujące". Uczniowie klas 1-3 będą się uczyć zdalnie, a zamknięte zostaną m.in. galerie handlowe, kina i hotele.

Osoby wracające do Polski z Czech i Słowacji będą kierowane na kwarantannę. Zwolnieni zostaną zaszczepieni dwom dawkami szczepionki.

Trzecia fala 

– Dzisiejsze wyniki wskazują, że trzecia fala w Polsce się rozpędza i dynamika zaczyna być przedmiotem troski. Wzrosty stają się coraz większe i dynamika zaczyna doganiać tę, z którą mieliśmy do czynienia w październiku – powiedział minister zdrowia.

Niedzielski podkreślał, że obecna średnia dziennych przypadków to około osiem tysięcy, a jeszcze tydzień temu było to 6 tysięcy. Spodziewany średni wynik szczytu trzeciej fali ma być poziomie 10-12 tysięcy.

Brytyjska mutacja koronawirusa

Wzrasta liczba zajętych łóżek w szpitalach i wykonywanych testów. Niepokojący jest także duży udział mutacji brytyjskiej w potwierdzonych w Polsce przypadkach.

– W styczniu było to pięć procent, a ostatnio udział tej mutacji przekroczył dziesięć procent – poinformował szef resortu zdrowia.

 

News will be here