Od stycznia duże utrudnienia na północy Krakowa, m.in. na al. Armii Krajowej

Aleja Armii Krajowej fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Szykują się spore utrudnienia dla kierowców z północnej części Krakowa. Kolejarze od stycznia rozpoczynają modernizację odcinka trasy z Krakowa w kierunku Katowic. Zmiany w organizacji ruchu mogą potrwać nawet przez półtora roku.

W listopadzie władze PKP PLK podpisały umowę na realizację pięciokilometrowego odcinka linii kolejowej nr E30 z Krakowa Głównego Towarowego do przystanku Kraków-Mydlniki. – Wykonawca kończy prace przygotowawcze oraz kompletuje ostatnią dokumentację. Zakładamy, że w styczniu powinien wejść na teren budowy i rozpocząć roboty – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Dorota Szalacha z biura prasowego PKP PLK.

Zamknięte przejazdy

Wykonawca rozpoczęcie prac potwierdził już w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Miejscy urzędnicy od 2 stycznia spodziewają się pierwszych utrudnień w ruchu samochodowym. – Nie znamy jeszcze szczegółowego harmonogramu robót, ale już wiemy że będą zamykane przejazdy pod pięcioma wiaduktami kolejowymi – podkreśla Michał Pyclik.

W pierwszej kolejności zamknięty będzie przejazd ulicą Łupaszki, a w drugiej kolejności, po otwarciu wiaduktu, ulica Zielony Most. – Wykonawca kolejowej inwestycji zapewnia nas, że jeśli jedną ulicę wyłączą z użytkowania, to drugi przejazd będzie dostępny dla kierowców – tłumaczy Pyclik.

Zwężenie na al. Armii Krajowej

Najbardziej dokuczliwe utrudnienia spotkają kierowców samochodów oraz pasażerów autobusów przemieszczających się aleją Armii Krajowej. Tam dla właścicieli aut pozostanie do dyspozycji po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. – Znów będzie obowiązywać zasada, że jeśli aleja Armii Krajowej pozostanie zwężona, to pobliski przejazd przez ul. Zielony Most musi być otwarty – mówi przedstawiciel ZIKiT.

Jeszcze gorzej będzie na ulicy Rydla. Tam wykonawca prac planuje, że ulica przez kilka miesięcy pozostanie ślepa. Zdecydowanie lepiej ma być na ulicy Godlewskiego, gdzie tylko przez krótki czas będzie obowiązywać zmieniona organizacja ruchu.

Dojście do szkoły

Urzędnicy ZIKiT prowadzą jeszcze negocjacje z kolejarzami, aby zachować możliwość poruszania się pieszych przez ulicę Zielony Most. – Jest to szczególnie istotne, ponieważ z dużego osiedla Widok przechodzą tędy do szkoły podstawowej nr 50 dzieci. Mamy nadzieję, że wykonawca prac zapewni możliwość przejścia – podkreśla Michał Pyclik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały
comments powered by Disqus