Odciążenie Kobierzyńskiej kosztem drogi pod oknami

Nowa droga będzie przebiegać w ciągu obecnej ul. Lipińskiego fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miasto przygotowało koncepcję budowy ulicy 8 Pułku Ułanów, która ma połączyć Zawiłą ze skrzyżowaniem ulic Grota Roweckiego, Brożka i Kapelanki. Ta inwestycja ma odciążyć wiecznie zakorkowaną Kobierzyńską. Problem w tym, że nowa droga będzie przebiegać blisko istniejącej zabudowy.

Chodniki, zatoczki i ścieżka

Nowa droga ma zaczynać się od skrzyżowania, które już wcześniej, przy okazji budowy linii tramwajowej na Ruczaj, zostało przygotowane z myślą o przyszłej inwestycji. Będzie przebiegać w obecnej linii ulicy Lipińskiego, następnie na wprost do obecnego skrzyżowania ulic Magnolii, Pszczelnej, Zalesie i Podhalańskiej. Stamtąd, przez teren zielony, dojdzie do gęsto zabudowanego obszaru przy końcu Obozowej i połączy się z Zawiłą.

Jak informuje radny Dzielnicy VIII Dębniki Krzysztof Gacek, ulica ma mieć jedną jezdnię, po jednym pasie w obie strony, z dwoma chodnikami. Wzdłuż niej ma powstać ścieżka rowerowa, a autobusy mają się zatrzymywać w zatoczkach. – To jest problemem przy Kobierzyńskiej, gdzie zatrzymujący się autobus generuje dodatkowy korek – wyjaśnia Gacek.

Co na to mieszkańcy

Koncepcja przejdzie jeszcze długą drogę, zanim na plac budowy wjadą pierwsze maszyny. Teraz musi zostać zaopiniowana przez rady dzielnic, przez które ma przebiegać inwestycja. Następnie miasto zleci wykonanie dokumentacji i będzie się ubiegać o decyzję środowiskową.
– Mając decyzję środowiskową będziemy się starali o uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej, która pozwoli nam sprawnie przejąć tereny pod tę inwestycję – mówi Michał Pyclik z Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

Projekt musi również zostać poddany konsultacjom społecznym. A te z pewnością będą burzliwe ze względu na bliskość zabudowy mieszkalnej. O ile środkowa część ulicy przechodzi przez tereny zielone, o tyle na początkowym i końcowym odcinku mieszkańcy zobaczą ją pod swoimi oknami.

Już wcześniej, po uruchomieniu przebudowanego skrzyżowania przy Tesco, wzmożony ruch na ulicy Lipińskiego wywołał protesty mieszkańców. Ulica przebiega przez teren Spółdzielni Mieszkaniowej Ruczaj-Zaborze, która zdecydowała o postawieniu tam szlabanu i umożliwieniu przejazdu tylko mieszkańcom pobliskich bloków.

Radny Gacek wie, że opór ze strony mieszkańców jest nieuchronny. – Głosy protestu na pewno się pojawią, niemniej jednak musimy patrzeć tutaj na ogólne dobro. To jest jedna z kluczowych inwestycji dla Ruczaju.

Na razie bez konkretnych dat

We wtorek nad projektem uchwały opiniującej pozytywnie koncepcję inwestycji mają dyskutować radni Dzielnicy IX Łagiewniki-Borek Fałęcki. Nie wiadomo jeszcze, czy Rada Dzielnicy VIII Dębniki zdąży wystawić swoją opinię w tej kadencji, czy też stanie się to już po wyborach. Przed głosowaniem ma zostać zorganizowane spotkanie z projektantem. – Plan miejscowy dla tego terenu został uchwalony rzutem na taśmę pod koniec poprzedniej kadencji. Teraz powstała koncepcja realizacji. Mam nadzieję, że kolejne cztery lata to będzie już czas rozpoczęcia realizacji – mówi Gacek.

Budowa ma być przeprowadzana etapami i zacząć się od strony ulicy Zawiłej. Harmonogram zależy od pieniędzy przyznanych na ten cel w kolejnych budżetach. – Prace w tej sprawie nabrały tempa – mówi Michał Pyclik.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Łagiewniki-Borek Fałęcki
comments powered by Disqus