Odsłonięto pomnik legendy. Po wielu trudnościach

Bohdan Smoleń fot. Małopolski Urząd Wojewódzki

Bohdan Smoleń został upamiętniony w centrum miasta. Droga do ustawienia pomnika była wyboista.

21 marca uroczyście odsłonięto pomnik Bohdana Smolenia w centrum Krakowa, u wylotu ul. Jabłonowskich i Czapskich. – Wdzięczni za kulturową spuściznę, jaką pozostawił po sobie Bohdan Smoleń, wierzymy, że ten swoisty pomnik będzie inspiracją dla kolejnych pokoleń artystów. Tu, w Krakowie, stawiał pierwsze kroki w karierze artystycznej. Studiował na Akademii Rolniczej w Krakowie. Niech ta rzeźba będzie symbolem pamięci o artyście, ale także o całym kabarecie „Pod Budą”. Dziękuję wszystkim za wkład w to upamiętnienie – podkreślił wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, który uczestniczył w uroczystości odsłonięcia rzeźby.

Kontrowersje wokół pomnika

Inicjatorami ulokowania rzeźby było środowisko związane z kabaretem „Pod Budą” i Stowarzyszenie Wychowanków Studiów Rolniczych w Krakowie, które zebrało środki na budowę figury wybitnego polskiego artysty kabaretowego.

Pomysłodawcy budowy pomnika rozpoczęli zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem rezolucji w sprawie upamiętnienia artysty. Następnie komisja promocji i turystyki przygotowała projekt uchwały, który został przegłosowany (pomimo negatywnej opinii prezydenta Krakowa) w maju 2022 roku.

Od samego początku inicjatywa wybudzała wiele emocji. Głównie chodziło o kwestię lokalizacji pomnika. Wówczas sam pomysł negatywnie zaopiniował prezydent miasta, argumentując, że pomnik ustawiony na tak wąskiej ulicy będzie utrudnieniem w komunikacji pieszych.

Jednak nie tylko prezydent Majchrowski oponował przeciw pomnikowi. Głos sprzeciwu wyrażał również Piotr Turkiewicz, ówczesny małopolski konserwator zabytków.  Do sprawy włączył się Narodowy Instytut Dziedzictwa, który na prośbę WUOZ przyjrzał się sprawie i jeszcze w sierpniu uznał, że pomnik nie ingeruje w teren.

Ławeczka-pomnik stanęła w połowie grudnia 2023 roku, w 7. rocznicę śmierci aktora. Z kolei uroczyste osłonięcie miało miejsce w czwartek, 21 marca, w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Bohdan Smoleń: zabawny pan po przejściach

Życie nie szczędziło komikowi cierpień. Osobiste tragedie: samobójstwo nastoletniego syna, później odejście żony w ten sam sposób, sprawiły, że mężczyzna się załamał, popadł w depresję i na kilka lat wycofał się z życia publicznego. Dziełem życia, jak sam artysta powtarzał w wywiadach było powołanie Fundacji „Stworzenia Pana Smolenia”, która zajmuje się hipoterapią dla najmłodszych.