Odszedł Jerzy Michał Bożyk. Krakowski jazzman miał 78 lat

Zmarł Jerzy Bożyk fot. Archiwum

Jerzy Michał Bożyk urodził się 7 maja 1941 roku się we Lwowie. Był nie tylko muzykiem, ale i działaczem niepodległościowym, lingwistą (tłumaczył m.in. z języka słowackiego) i przewodnikiem turystycznym.

W 1959 roku po ukończeniu Liceum Muzycznego w Łodzi związał się z zespołami „The Jazz Five Boys”, „Silver Jazz” i „Tiger Rag”. Do połowy lat 70. XX wieku był muzykiem kontraktowym w Czechosłowacji, Finlandii i Szwecji. W 1977 roku zdał państwowy egzamin piosenkarski u prof. Bardiniego, po czym rozpoczął studia teatrologiczne na Uniwersytecie Łódzkim. Ukończył je w 1985 roku.

Legenda „Piwnicy”

Jerzy Bożyk był wieloletnim uczestnikiem Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami, Ogólnopolskiego Studenckiego Festiwalu Piosenki Turystycznej YAPA. W ostatnich latach życia koncertował w krakowskim klubie „Awaria”. Od 1982 członek zespołu jazzowego „Beale Street Band”

Bożyk był nie tylko utalentowany artystycznie. Był aktywnym cyklistą i turystą, udzielającym się w Kole Grodzkim PTTK w Krakowie. Pomimo utraty obu nóg regularnie brał udział w marszach Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej.

comments powered by Disqus