„Odzyskajmy nasz Kościół”. Protest pod oknem papieskim

W ten czwartek pod oknem papieskim protest "Odzyskajmy nasz Kościół" fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
W najbliższy czwartek (10 października) pod krakowską kurią odbędzie się protest „Odzyskajmy nasz Kościół”. Początek o 17.30.

– Jesteśmy katolikami. Czujemy, że coraz rzadziej w Kościele rzymskokatolickim w Polsce słyszymy przesłanie Jezusa. Zamiast o miłosiernym Bogu płynie do nas głos pełen podziałów i niechęci do innych. Część z nas boi się iść na niedzielną Mszę w kościele parafialnym, nie chcąc znów słuchać słów pełnych lęku, a nierzadko też - potępienia i nienawiści – piszą w wydarzeniu na Facebooku organizatorzy wydarzenia.

Bez flag i transparentów

Wydarzenie rozpocznie się od wysłuchania świadectw osób, które jako członkowie Kościoła „czują się bezdomne”, następnie rozpocznie się wspólne czuwanie w milczeniu z hasłem „Odzyskajmy nasz Kościół”. Na koniec uczestnicy protestu zapalą świece. Po czuwaniu chętni będą mogli uczestniczyć we Mszy świętej o 18:00.

– Protest i czuwanie organizowane są przez grupę świeckich katolików, a zaproszenie do udziału skierowane jest do każdego. Prosimy o nie przynoszenie żadnych transparentów, flag bądź innych symboli organizacji, ruchów, inicjatyw, klubów czy wspólnot. Jeżeli chcesz, przynieś ze sobą kartkę z napisem "Odzyskajmy nasz Kościół" – informują organizatorzy.

„Kościół to nie tylko biskupi i księża”

Na stronie wydarzenia w mediach społecznościowych piszą:

– Mamy dość patrzenia na twarz Kościoła w Polsce, który reprezentują właściwie wyłącznie biskupi i księża. Kościół to nie tylko oni. W Kościele w Polsce nie czujemy się jak w domu, bo nie odnajdujemy już w nim nadziei i odwagi, ale raczej strach i potępienie. Coraz rzadziej w naszym Kościele słyszymy Słowo miłosiernego Boga, który przyszedł dla zbawienia wszystkich ludzi. Nie znajdujemy w nim nauczania papieża Franciszka o przyjmowaniu tych, którzy są inni od nas pod różnymi względami: rasy, pochodzenia, wiary czy orientacji seksualnej – czytamy na stronie.

„Boli nas wykluczanie mniejszości”

–  Chcemy, by pociągnięto do odpowiedzialności osoby, które dopuszczają się aktów pedofilskich lub tuszują je. Sprzeciwiamy się próbom lekceważenia problemu pedofilii i przemocy seksualnej w Kościele. Nie zgadzamy się z hipokryzją przedstawicieli kleru, którzy skupiając się na tematach okołoseksualnych, omijają temat setek osób skrzywdzonych przez ludzi Kościoła. Z moralizowaniem zamiast pokuty, zadośćuczynienia i jak najlepszych działań prewencyjnych – zaznaczają organizatorzy.

Dodają: – Bolą nas i ranią słowa o „tęczowej zarazie” i wszelkie wypowiedzi katolików wykluczających mniejszości: w ostatnim czasie głównie osoby LGBT+, ale również Żydów, muzułmanów czy niewierzących. To słowa, które odpychają wielu wiernych od Kościoła, wykluczają katolików LGBT+, ich rodziny oraz przyjaciół. Z pokorą i szacunkiem chcemy przeprosić wszystkie osoby, które zostały obrażone i upokorzone słowami przedstawicieli naszego Kościoła. Nie ma na nie naszego przyzwolenia – piszą.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus