Ogromny ekran telewizyjny i zakaz czytania w centrum Krakowa

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w 2016 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 5 do 9 lipca w Krakowie odbędzie się 30. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica. Tym razem twórcy skupili się na upadku czytelnictwa i problemach z komunikacją międzyludzką. W trakcie wydarzenia na Rynku Głównym stanie ogromny telewizyjny ekran, który przez 24 godziny będzie podawał różne informacje.

Już 5 lipca w naszym mieście rozpocznie się jeden z najstarszych europejskich festiwali teatralnych. Mowa o Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Ulicznych Ulica, który w tym roku świętuje swoje 30. urodziny. Widowisko zainauguruje parada na Rynku Głównym, w której udział wezmą zespoły z Niemiec, Francji i Polski.

Motywem przewodnim będzie powieść Raya Bradburego „Fahrenheit 451”, w której przedstawiony jest świat bez książek, a wolne myślenie jest eliminowane.

Obowiązuje zakaz czytania

– W ramach wydarzenia chcemy stworzyć świat, w którym nie wolno czytać książek i zobaczyć jakby wyglądał, gdyby było to możliwe – podkreśla Jerzy Zoń, dyrektor Teatru Kto i organizator festiwalu.

Aby zwrócić uwagę na problem upadku czytelnictwa, na krakowskim rynku pojawi się ogromny telewizyjny ekran, emitujący informacje przez 24 godziny na dobę. Podejmowane będą również różnorodne teatralne działania, a cały program będzie dostępny w specjalnie przygotowanej gazecie telewizyjnej. Widowisko rozpocznie się 8 lipca o godzinie 23.00 na Rynku Głównym od strony Ratusza. Zakończenie jest przewidywane na 22.00 w niedzielę. Co więcej, w przestrzeni będzie obowiązywał zakaz czytania książek.

– Spektakl Teatru Kto wychodzi poza ramy teatru i staje się akcją społecznościową. Włączyli się do niej znani artyści naszego miasta – Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski, Radosław Krzyżowski czy Ewa Kaim. Mam nadzieję, że ochronimy 48 wspaniałych tekstów prezentowanych przez całą dobę – wymienia Zoń.

Poeta i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego Bronisław Maj dodaje również, że w spektaklu widzowie zobaczą świat, w którym czytanie i posiadanie książek jest zabronione, a jedynym źródłem informacji o świecie jest telewizja.

– Chcemy uświadomić, że zagraża nam taka rzeczywistość. Jeżeli będziemy umieli powiedzieć tylko tyle, że coś jest „mega – super”, tylko tyle będziemy czuć i rozumieć. Staniemy się prymitywami zamkniętymi w jaskiniach wyposażonych w elektroniczne oprzyrządowanie – tłumaczy.

Oprócz występów na Rynku Głównym spektakle odbędą się również na placu Szczepańskim, Małym Rynku, placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego, w Teatrze Łaźnia Nowa i na Rynku Podgórskim. Do Krakowa przyjadą m.in. Adrian Schvarzstein, Bram Graafland, Daniel Burley, Company La Tal czy Compagnie Les Elements Disponibles. Oprócz tego zobaczymy spektakl Krakowskiego Teatru Tańca, Grupy Wokół Centrum, Teatru Kto, Teatru Wybrzeże czy Teatru Hothaus.

Festiwal potrwa do 9 lipca.

comments powered by Disqus