Oni tworzą przyszłość Krakowa

Zdolne dzieci z Krakowa mają szansę na rozwój swoich pasji dzięki programowi „Mecenas Dziecięcych Talentów”. W ramach tej inicjatywy wybitni uczniowie szkół podstawowych mogą otrzymać dofinansowanie na szkolenia, treningi, konkursy, zawody i inną aktywność, która umożliwia im robienie postępów w tej dziedzinie, w której czują się najmocniejsi.

Z programu skorzystały m.in. bliźniaki Kuba i Klara Matysikowie. Oboje są pasjonatami żeglarstwa i w tej dyscyplinie sportu odnieśli już niejeden sukces. - Dzięki temu, że mają nietypowe hobby, wyróżniają się wśród dzieci w swojej klasie. Większość uczniów woli piłkę nożną – przyznaje Marcin Matysik, tata Kuby i Klary. Do programu „Mecenas Dziecięcych Talentów” młodzi żeglarze zostali zgłoszeni przez nauczycieli ze swojej szkoły. Organizatorzy projektu zdecydowali się pomóc bliźniakom ze względu na ich osiągnięcia sportowe.

-Dzięki programowi „Mecenas Dziecięcych Talentów” moje dzieci otrzymują dofinansowanie do wyjazdu na żeglarski obóz treningowy. Oprócz tego, co roku biorą udział m.in. w spotkaniach mikołajkowych. Zdarzało się także, że trafiały do nich drobne upominki np. bilety do muzeum- wylicza pan Marcin Matysik.

Tata Kuby i Klary zwraca uwagę, że dzięki temu, iż jego dzieci biorą udział w projekcie  łatwiej jest mu starać się o inne dofinansowania, m.in. od drobnych sponsorów, którzy zawsze zwracają uwagę na historię osiągnięć dziecka. – Podczas starań o inne dofinansowania udział w programie jest dodatkowym elementem. To nie są już anonimowe dzieci, sponsorzy wiedzą, że warto ich wesprzeć – dodaje tata bliźniaków. Dzieci pana Marcina Matysika zainteresowały się tym sportem dzięki starszej siostrze, która zaraziła ich pasją do treningów. Bliźniaki dzięki swojej pasji mogą zwiedzić różne ciekawe miejsca. Uczestniczą w treningach organizowanych m.in. w Pucku, czy na Mazurach.  Pan Marcin marzy o tym, aby Kuba i Klara w przyszłości zdobyli olimpijski medal.

Z udziału córki w programie cieszy się także pani Małgorzata Locher, mama 13-letniej Amelii, utalentowanej skrzypaczki. Dziewczynka gra na tym instrumencie od ośmiu lat i właśnie z nim wiąże swoją przyszłość. Bierze także lekcje w Szkole Muzycznej im. B. Rutkowskiego w Krakowie, w klasie skrzypiec.  – Dzięki dofinansowaniu z programu „Mecenas Dziecięcych Talentów” Amelka mogła wziąć udział w kursie mistrzowskim i wyjechać do Włoch na konkurs talentów – opowiada jej mama. Podczas wyjazdu Amelka miała możliwość poznania innych bardzo uzdolnionych muzycznie dzieci i udziału w lekcjach prowadzonych przez wybitnych muzyków i profesorów wyższych muzycznych uczelni z całego świata. Dziewczynkę, podobnie jak rodzeństwo Matysików, do konkursu zgłosili pracownicy szkoły, w której uczy się na co dzień. – Udział w programie daje motywację do działania dzieciom. Dzięki temu mogą stawać się lepsze w swoich dziedzinach. Biorą udział w zawodach i rywalizują z innymi młodymi talentami, co daje motywację także nam, rodzicom, abyśmy mogli jeszcze więcej robić dla naszych pociech – dodaje mama Amelki.

Kto jest organizatorem akcji „Mecenas Dziecięcych Talentów”?

Projekt „Mecenas Dziecięcych Talentów” jest prowadzony wspólnie przez władze miasta i Fundację Czas Dzieci. W roku ubiegłym w prace nad programem włączył się także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. W piątej edycji projektu, która ruszyła we wrześniu 2016 r. wzięło udział 20 dzieci. Oprócz Kuby i Klary Matysików oraz Amelii Locher w gronie uzdolnionych młodych krakowian znalazła się: Zofia Spyt, Dominika Krawczyk, Tymon Sidor, Michał Frontczak, Marianna Pazhik, Karol Sanak, Kalina Kraszewska, Emilia Jakubiec, Daniel Drotlew, Aleksandra Pawlik, Alan Suder, Agata Szyrszeń, Daria Kowalczyk, Wiktoria Adamczyk, Gabriela Janik, Aleksandra Chuchro i Dominik Maśnica. Historię uczniów i ich talentów można znaleźć na stronach internetowych www.kkr.krakow.pl (w zakładce Mecenas Dziecięcych Talentów) oraz www.mdt.czasdzieci.pl

Żeby program nadal mógł dawać dzieciom możliwość rozwoju ich pasji potrzebni są mecenasi, którzy wspomogą finansowo wyjazdy dzieci na zawody i konkursy, a także udział w zajęciach artystycznych. – Szukamy firm lub osób prywatnych, które będą w stanie wesprzeć finansowo zajęcia, kursy i warsztaty czy pomoce naukowe, dzięki którym dzieci będą mogły zrealizować swoje pasje i marzenia. Bez pomocy ludzi wielkiego serca, lokalnych przedsiębiorców, darczyńców, którzy będą aktywnie włączać się w inicjatywę, nie uda się wesprzeć talentów dzieci. – apeluje Marzena Paszkot, pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rodziny.

Jak zostać mecenasem?

Każdy, komu leży na sercu dobro dzieci, może ufundować kurs specjalistyczny, udział w zawodach sportowych lub wyjazd na obóz. Można także wpłacić dowolną kwotę na rzecz projektu, a środki zostaną rozdysponowane na potrzeby dzieci.  Aby to zrobić, należy skontaktować się z organizatorami projektu lub dokonać wpłaty na konto 11 1140 2004 0000 3902 7489 1419 mBANK (w tytule przelewu "Mecenas Dziecięcych Talentów").


comments powered by Disqus