Operatorzy wypożyczalni hulajnóg mają zadbać o prawidłowe parkowanie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Operatorzy wypożyczalni hulajnóg mają w większym stopniu zwracać uwagę na to, w jaki sposób użytkownicy pozostawiają pojazdy.

Koniec października to czas, w którym część operatorów decyduje się na ograniczenie działalności. Wykorzystują zimowe miesiące, w których zainteresowanie usługą jest mniejsze, m.in. na przeprowadzenie prac serwisowych.

Większość działających w Krakowie firm, przynajmniej na razie, nie informuje użytkowników o zimowej przerwie. Pojawiły się natomiast nowe sygnały wskazujące na to, że operatorzy będą w większym stopniu zwracać uwagę na parkowanie pojazdów po zakończeniu wynajmu.

W centrum tylko w punktach mobilności

Zmiany idą w tym kierunku, by w ścisłym centrum hulajnogi były pozostawiane tylko w wyznaczonych punktach mobilności. Jeden z operatorów już poinformował użytkowników, że w obrębie drugiej obwodnicy (Stare Miasto, Kazimierz, Stare Podgórze, część Zabłocia i Grzegórzek) przejazd można zakończyć tylko na wyznaczonych przez miasto parkingach. Na razie mapa dostępnych hulajnóg nie pokrywa się jednak z mapą punktów, co wskazywałoby na to, że zasada nie jest egzekwowana.

Inna firma oferuje natomiast dwie dodatkowe minuty za parkowanie zgodne z przepisami – w punktach lub na chodnikach. Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi od maja zasadami, powinniśmy pozostawiać hulajnogi przy stojakach czy w wyznaczonych obszarach. Jeśli takiego miejsca nie ma w pobliżu, należy postawić hulajnogę przy krawędzi chodnika oddalonej od jezdni, równolegle do niej. Należy zachować 1,5 m szerokości dla pieszych. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Współpraca z miastem

Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego tłumaczy, że kroki podejmowane przez operatorów mają związek ze współpracą z miastem. – Chcielibyśmy, aby w centrum panowała taka zasada, że parkujemy tylko w punktach mobilności, a poza centrum zgodnie z ogólnymi zasadami, ponieważ tam zagęszczenie punktów jest znacznie mniejsze. Dzieje się to na zasadzie dobrej współpracy z operatorami – komentuje.

 

comments powered by Disqus