Opowieści outsiderów. Sztuka pomaga im radzić sobie z chorobą czy kryzysem

fot. pixabay.com

Mówią o trudnych emocjach i traumatycznych przeżyciach. „Opowieści outsiderów” można posłuchać w serwisie YouTube na kanale „Uważaj na głowę”.

„Radość dla jednego, może być piekłem dla drugiego”, „Między niebem a ziemią”, „Życie stanęło na głowie” to tylko niektóre z historii, w których głos zabierają osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego. Opowiadają m.in. o tym, jak artystyczna kreacja pozwala wyjść z niepełnosprawności, wykluczenia i odrzucenia.

Sztuka na ratunek

Cykl poruszających nagrań to inicjatywa Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka.

– To opowieści i wywiady z osobami, które z traumatycznymi przeżyciami i trudnymi emocjami radzą sobie dzięki twórczości. Dla wielu artystyczna kreacja staje się drogą wyjścia z niepełnosprawności, wykluczenia i odrzucenia. Tworząc pokazują sobie i innym, że kryzys psychiczny nie uczynił ich wcale gorszymi, że pomaga im radzić sobie z chorobą czy kryzysem – tłumaczy Maciej Bóbr ze Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka.

Podcasty są przede wszystkim skierowane do osób borykających się z poczuciem, że przez swoje doświadczenie choroby i niepełnosprawność postrzegają siebie jako kogoś gorszego.

– Ale przecież mniej lub bardziej ostre kryzysy psychiczne, także te związane z sytuacją pandemii, dotykają bardzo wiele osób z otoczenia każdego z nas – zaznacza Maciej Bóbr.

Kryzys

Według statystyk, od 25 do 30 procent Polek i Polaków – również w wyniku pandemii – może doświadczyć kryzysu psychicznego (badanie EZOP z 2013 roku mówi, że aż 23,4 % w ciągu życia go doświadcza).

– Kryzys może dotknąć kogoś z naszych bliskich, a wówczas jej zrozumienie i zrozumienie jej doświadczenia staje się sprawą kluczową. Dlatego warto posłuchać „Opowieści Outsiderów”, które mówią o tym, co daje sztuka. Bo chociaż nie są one łatwe w odbiorze, to głęboko poruszają i zmuszają do refleksji. Bohaterowie nie pokazują ich twarzy. Mówią własnym głosem nie po to, aby wzbudzać współczucie, lecz po to, by pokazać moc sztuki, która tak wiele może dać tym, którzy podejmują wysiłek pokonywania swoich ograniczeń – kontynuuje przedstawiciel Stowarzyszenia Psychiatria i Sztuka.

Portrety bez twarzy

Inspiracją do powstania cyklu „Opowieści Outsiderów” była przygotowana przez osoby po kryzysach psychicznych wystawa „Uważaj na Głowę”, która jest dostępna od 2016 roku w Szpitalu Babińskiego w Krakowie.

Wystawa opiera się na opowieściach osób po kryzysach psychicznych, które zdecydowały się podzielić swoimi opowieściami o przeżywaniu choroby, leczeniu i procesie zdrowienia.

– Z uwagi na pandemię, wystawa jest niedostępna, stąd pomysł „przeniesienia się” do Internetu – dodaje Maciej Bóbr.

Stowarzyszenie Psychiatria i Sztuka im. dra Andrzeja Kowala zajmuje się wsparciem dla twórców z doświadczeniem kryzysu psychicznego. W  Stacji Badawczej Outsider Art przy ul. Kalwaryjskiej 29  w Krakowie wystawia ich prace, organizuje również konkursy, konferencje naukowe oraz zajmuje się promowaniem sztuki kręgu Art Brut.

comments powered by Disqus