Organizował fałszywe zbiórki pieniędzy. Tak wyłudził prawie 15 tys. zł

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
24-latek organizował w internecie fałszywe zbiórki pieniędzy na jednym z portali. Mężczyzna został zatrzymany przez krakowskich policjantów.

Mieszkaniec województwa lubelskiego zakładał fałszywe zbiórki pieniędzy na jednym z internetowych portali. 24-latek wymyślał wzruszające historie związane z rodzinnymi dramatami i prosił o pilną pomoc. Pisał, że jest samotnym i schorowanym ojcem opiekującym się dwójką dzieci, który został bez środków do życia z uwagi na panującą pandemię koronawirusa.

Kreatywność bez granic

Oszusta namierzyli policjanci z Wydziału dw. z Cyberprzestępczością KWP w Krakowie. 19 maja zatrzymali go w okolicach Włodawy.

– Mężczyzna został zatrzymany w domu i nie krył zaskoczenia widokiem policjantów w drzwiach swojego domu. Z ustaleń pracujących nad sprawą funkcjonariuszy wynikało, że nie jest to pierwsza oszukańcza zbiórka pieniędzy, którą mężczyzna zorganizował. Jak się okazało, nawet tuż przed samym zatrzymaniem mężczyzna utworzył fałszywą akcję charytatywną. Kreatywność oszusta nie znała granic. Tym razem pod pretekstem zbierania funduszy na leczenie kota ze zdiagnozowanym „zmutowanym” rodzajem koronawirusa FIP, prosił o pilne wsparcie finansowe. Na szczęście szybka interwencja funkcjonariuszy uniemożliwiła oszukanie kolejnych osób – zaznacza mł. insp. Sebastian Gleń, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Zarzuty

24-latek usłyszał zarzuty oszustwa i został objęty dozorem policyjnym. W trakcie czynności zabezpieczono m.in. sprzęt elektroniczny.

– Zebrany materiał wskazuje, że mężczyzna „działał” przez 2 miesiące, a w wyniku swojej przestępczej działalności wyłudził od ponad 300 osób datki na łączną kwotę co najmniej 15 tys. zł. Sprawcy przedstawiono zarzuty oszustwa – informuje Gleń.

Prokurator Prokuratury Rejonowej Kraków Śródmieście-Wschód zastosował wobec podejrzanego środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.

Postępowanie prowadzi KWP w Krakowie, ma ono charakter rozwojowy. Na dalszym etapie, po zebraniu stosownego materiału dowodowego, mężczyzna może odpowiedzieć również za inne czyny przestępcze, których – jak informuje policja - mógł się dopuścić.

comments powered by Disqus