Ostatni dzwonek dla wnioskodawców

Plaża nad Bagrami powstała dzięki środkom BO
Dobiega końca jeden z kluczowych etapów w tegorocznej, szóstej już edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. Pomysłodawcy swoje projekty mogą składać do 31 maja.

Końcówka maja to ostatnie dni na to, aby stworzyć projekt w ramach BO, który pozwoli mieszkańcom realnie wpłynąć na to, co dzieje się w mieście. Mieszkańcy, którzy podjęli się zadania stworzenia swojego własnego pomysłu na poprawę przestrzeni miejskiej, powinni już kompletować niezbędne do tego dokumenty oraz kończyć pisanie projektów. Urzędnicy zapewniają, że jeszcze do 3aja służą pomocą merytoryczną i techniczną.

O tym trzeba pamiętać

Mateusz Płoskonka, zastępca dyrektora wydziału polityki społecznej zaznacza, że każdy projektodawca musi pamiętać o kilku istotnych elementach, które powinien zawierać jego projekt. Najistotniejszym z nich jest, aby autor wniosku, wprowadził go do specjalnej aplikacji, która jest dostępna na stronie budżetu, dopiero po zalogowaniu się, bądź zarejestrowaniu na niej. Jak podkreśla Płoskonka „w momencie kiedy ten pomysł jest przelany do aplikacji, zatwierdzony i wysłany, możemy dopiero mówić o złożonym projekcie”.

Kolejnym ważnym elementem, o którym wnioskodawcy nie mogą zapomnieć, jest lista poparcia. – Powinna zawierać minimum 15 podpisów mieszkańców danej dzielnicy, a jeśli chodzi o pomysły miejskie, generalnie mieszkańców miasta – wyjaśnia Płoskonka. Urzędnicy przypominają, że lista musi być dostarczona w oryginale na dziennik podawczy. Jak podkreśla zastępca dyrektora „dopiero wtedy projekt będzie formalnie złożony”.

Aplikacja

Kluczowym elementem BO jest aplikacja, która zwieńcza cały etap prac pomysłodawcy. Zgodnie z zamysłem, aplikacja dopilnuje, aby przy składaniu wniosku pomysłodawca przesłał skompletowane dokumenty, niezbędne do prawidłowego wzięcia udziału w BO. Nie musimy się zatem obawiać, że zapomnimy wprowadzić do niej któregoś z elementów projektu.

– Aplikacja jest skonstruowana w ten sposób, że składa się z trzech etapów i nie puszcza do następnego, jeśli coś nie zostało wprowadzone w poprzednim. Nie ma tutaj zagrożenia, że mieszkańcy zapomną o jakiejś części w związku ze składanym projektem. Aplikacja po prostu im to uniemożliwi – zapewnia Mateusz Płoskonka.

Pomoc urzędników

Pracownicy urzędu oraz jednostek merytorycznych zapewniają o swojej chęci pomocy, każdemu kto będzie potrzebował merytorycznego i technicznego wsparcia przy konstruowaniu swojego projektu. Mateusz Płoskonka zachęca do skorzystania z możliwości spotkania z urzędnikami jeszcze przed złożeniem wniosku, bo później nie będzie już możliwości na ewentualne poprawy i zmiany.

– Oczywiście może się zdarzyć tak, że mieszkaniec po złożeniu projektu, będzie chciał coś w nim zmienić, poprawić lub dodać, jednak tutaj nie ma już takiej możliwości. Po to są właśnie nasze spotkania informacyjno-konsultacyjne, telefony do merytorycznych jednostek, które można znaleźć na naszej stronie, maratony pisania wniosków, żeby mieszkańcy dobrze się zastanowili zanim wprowadzą projekt do aplikacji – podkreśla Płoskonka.

Dziś w Miejskim Centrum Dialogu przy ul. Brackiej 10 o godzinie 17 odbędzie się ostatni z cyklu maratonów pisania projektów.

comments powered by Disqus