Otwarcie sklepów w galeriach handlowych i muzeów, zniesienie godzin dla seniorów. Co z resztą obostrzeń?

Minister zdrowia Adam Niedzielski

– Decyzja, którą podjęliśmy sprowadza się do przedłużenia zasad bezpieczeństwa etapu odpowiedzialności do 14 lutego. Po tym okresie podejmiemy decyzję, co dalej – poinformował w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Wyjątkiem jest otwarcie sklepów w galeriach handlowych oraz muzeów i galerii sztuki, które mogą zacząć działać od 1 lutego.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku – powiedział podczas konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jest stabilnie?

Szef resortu zdrowia podkreślił, że sytuacja w Polsce wydaje się być w tej chwili ustabilizowana.

– Są jednak 2 ryzyka: jedno dotyczy sytuacji międzynarodowej, a drugie nowych mutacji wirusa – zaznaczył. – W Polsce mamy drugie potwierdzenie mutacji brytyjskiej. Jest to osoba, która nie podróżowała do Wielkiej Brytanii – poinformował.

Otwarcie sklepów i muzeów

Chociaż rząd podjął decyzję o przedłużeniu „etapu odpowiedzialności” (nadal pozostają zamknięte m.in. gastronomia, siłownie, obiekty sportowe, hotele), od 1 lutego dojdzie do częściowego luzowania obostrzeń.

Od poniedziałku, z zachownaiem reżimu sanitarnego, zostaną otwarte sklepy w galeriach handlowych. Szef resortu zdrowia poinformował też o zniesieniu godzin dla seniorów.

– Przedsiębiorcy zwrócili się do nas z apelem o zniesienie godzin dla seniora - ponieważ otwieramy cały handel w reżimie sanitarnym, to również przychylimy się do tego apelu i od 1 lutego godziny dla seniora zostają zniesione – powiedział Niedzielski.

Minister zdrowia poinformował również, że od 1 lutego wznowić działalność mogą również muzea i galerie sztuki. Niedzielski zaznacza, że może  w nich przebywać 1 osoba na 15m2.

Jeśli chodzi o szkoły, to stacjonarne nauczanie pozostaje nadal w klasach 1-3.

– Nauczanie stacjonarne w klasach 1-3 pozostaje w trybie stacjonarnym. Wszystkie pozostałe roczniki kontynuują zdalne nauczanie – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Co z gastronomią i branżą fitness?

Rząd nie dał „zielonego światła” do otwarcia gastronomii czy branży fitness. Szef resortu zdrowia podkreślił, że jeśli chodzi o rozwiązania dla tych branż, rząd rozważa wszystkie możliwe scenariusze.

- Nie przekreślamy żadnego z nich. Taką debatę prowadziliśmy na temat galerii handlowych i szkolnictwa, mieliśmy dyskusję z radą medyczną na temat regionalizacji w przypadku uczniów. Jeśli chodzi o galerie, to są one stosunkowo bezpieczne, bo to krótki moment przebywania ze sobą. Inaczej jest w restauracjach, gdzie nie nosimy maseczki– zaznacza Niedzielski.

Kwarantanna

Jeśli chodzi o kwarantannę w przypadku powrotu z zagranicy, osoby wracające transportem zbiorowym mają obowiązek kwarantanny.

–  W najbliższym czasie zmieni się rozporządzenie. Osoba, która 48 godzin przed wejściem do samolotu będzie miała wykonany test z wynikiem negatywnym, będzie zwolniona z kwarantanny – powiedział Niedzielski.


News will be here