Otwarto pierwsze w Krakowie muzeum wódki [ZDJĘCIA]

fot. mat. pras.

W kompleksie po dawnej wytwórni alkoholu przy ul. Fabrycznej otwarto muzeum Fabryka Wódki. Obiekt podzielono na siedem galerii tematycznych, począwszy od prezentacji średniowiecznej aparatury do destylacji, po wódkę z okresu PRL i zakłady Polmos Kraków. Bez degustacji się nie obędzie.

– Muzeum podzielone zostało na kilka stref. Część wprowadzającą z kinem, ogólną strefę dotyczącą historii wódki, część opisującą procesy produkcji oraz historię zakładów na terenie Fabrycznej 13. Zwiedzanie zakończy degustacja najbardziej szlachetnych trunków i możliwość dokonania pamiątkowych zakupów – mówi Agnieszka Jabłońska, dyrektor muzeum.

Fabryka Wódki to ponad 1000 mkw. przestrzeni do zwiedzania indywidualnie lub z przewodnikiem. Jak opisują przedstawiciele muzeum, w trakcie półtoragodzinnej wycieczki na zwiedzających czekają interaktywne ekspozycje i stanowiska multimedialne opowiadające historię rozwoju technologii wytwarzania wódki na przestrzeni wieków. Dowiemy się o dawnych metodach produkcji i recepturach, ale przede wszystkim poznamy znaczenie i miejsce wódki w historii, kulturze i gospodarce.

„Jedyne takie muzeum na świecie”

Jest to jedyne muzeum tego alkoholu na świecie, które może się poszczycić zbiorem autentycznych urządzeń gorzelniczych tworzących kompletny ciąg technologiczny do produkcji spirytusu – chwalą się twórcy muzeum.

Wycieczkę przez muzeum rozpoczyna pokaz filmowy w kameralnej sali kinowej. W dalszej części ekspozycji znajdziemy elementy scenograficzne, zbiory eksponatów oraz instalacje multimedialne.

Muzeum tworzy siedem galerii tematycznych, na które składają się między innymi: prezentacja średniowiecznej aparatury do destylacji gorzałki, uczta w dworze szlacheckim, rewolucja w gorzelnictwie wraz z XIX-wieczną przemysłową aparaturą do produkcji wódki, bar z okresu II RP, plac przed Wytwórnią Wódek nr 11 z lat 30. wraz z bocznicą kolejową, rolnicza gorzelnia parowa przedstawiająca kompletny ciąg technologiczny, pomieszczenie rozlewni i załadunku gotowych wyrobów z lat 70., wódki z czasów PRL, zakłady Polmos Kraków do 2010 roku.

Zwiedzanie kończy się degustacją, podczas której będzie można spróbować zarówno mocniejszych trunków, jak i koktajli. W barze, oprócz degustacji, odbywać się będą warsztaty tematyczne z wódką w roli głównej.

Za projekt muzeum odpowiedzialna jest krakowska firma – Fabryka Dekoracji.

News will be here