„Pałac będzie miejscem otwartym dla mieszkańców”

Wielki remont Pałacu Krzysztofory powoli dobiega końca. Jego otwarcie jest planowane w 2021 roku.

Natalia Grygny, LoveKraków.pl: Remont Pałacu Krzysztofory dobiega końca. Po zakończonych pracach ma to być przede wszystkim miejsce dostępne dla krakowian.

Krzysztof Haczewski, rzecznik Muzeum Krakowa: Chcemy, by zarówno sam Pałac Krzysztofory, jak i dziedziniec był otwarty dla mieszkańców, którzy będą mogli tu spędzić czas. Odnowiona przestrzeń przy wejściu do pałacu ma „wciągać” krakowian do środka.

Przestrzeń pałacu znacznie się powiększy. Zostaną również udostępnione kondygnacje, które do tej pory nie były wykorzystywane.

Do tej pory Muzeum Krakowa wykorzystywało trzy kondygnacje, teraz będzie ich aż pięć. Do dotychczas użytkowanych przestrzeni dołączyły piwnice i niewykorzystywana wcześniej przestrzeń na poddaszu. To właśnie tutaj powstaną sale edukacyjne, zajmująca dwa piętra biblioteka z czytelnią i audioteka. Natomiast na parterze powstanie kawiarnia, sklep, miejsca recepcyjne.

A ekspozycja stała?

Będziemy ją prezentować w piwnicach i na pierwszym piętrze. Motywem przewodnim będzie oczywiście Kraków, ale nie będzie to historia w ujęciu chronologicznym. Zaprezentujemy zagadnienia dotyczące naszego miasta w kontekście czasów współczesnych i przeszłości. W związku z pandemią koronawirusa środki, które były przeznaczone na pierwotny projekt wystawy drastycznie zmalały. Dlatego też czekają nas jego modyfikacje, ale później mamy zamiar zrealizować wystawę w takim kształcie, jakim planowaliśmy. Do tego rodzajem stałej ekspozycji będzie pięć Miejsc Żywej Pamięci – pomieszczeń poświęconych konkretnym zagadnieniom, niematerialnemu dziedzictwu i pamięci miasta. Będą to  - sala obrad jury konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską; szatnia orszaku Lajkonika; Sala Fontany; galeria kantorowska poświecona grupie krakowskiej i teatrowi Cricot 2 oraz przedproża jako relikt autentycznej architektury pałacu z XIV w.

Kiedy Muzeum Krakowa oficjalnie otworzy Pałac Krzysztofory?

Prace powoli dobiegają końca. Pomimo pandemii, nie zostały w ostatnich miesiącach wstrzymane. Dzięki temu budynek jest już prawie w 80 procentach gotowy. Zakończenie prac remontowych jest planowane pod koniec lutego 2021 roku. W czerwcu natomiast udostępnimy budynek odwiedzającym.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus