Palisz śmieciami? Nie dostaniesz mandatu

Na 272 kontrole palenisk, które przeprowadziła krakowska straż miejska, w 11 przypadkach były spalane śmieci. Jednak strażnicy tylko pouczyli osoby, u których wykryto niedozwolone substancje w popiele, zamiast ukarać je mandatem.

Od końca poprzedniego sezonu grzewczego straż miejska nie ma możliwości wystawiania mandatów karnych za palenie śmieci w domowych piecach. – Możemy jedynie pouczać lub wnioskować do sądu, a wtedy kary są bardzo dotkliwe, bo nawet do 5 tysięcy złotych – informuje Marek Anioł, rzecznik prasowy krakowskiej straży miejskiej.

Kiedy wiec straże miejskie i gminne znów będą mogły karać mandatami osoby niepodporzodkowujące się prawu? Jak informuje nas zespół prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, 30 sierpnia skierowano projekt do uzgodnień międzyresortowych i ponownie do komisji wspólnej rządu i samorządu terytorialnego. – Wynikało to ze zgłoszonej przez straże konieczności uzupełnienia przepisów dotyczących wydawania upoważnień komendantom straży do nakładania mandatów karnych. Ponowne skierowanie projektu do uzgodnień spowodowało przesunięcie prac w czasie – tłumaczy nam ministerstwo.

Teraz rozporządzenie czeka na podpisanie przez ministra. Jak informuje zespół prasowy MSW, 13 grudnia zostało skierowane do publikacji. Wejdzie w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Na razie jednak to rozporządzenie tam nie widnieje. Prawdopodobnie nastąpi to w styczniu 2014 roku. – Straże czekają z utęsknieniem na to rozporządzenie – komentuje Marek Anioł.

comments powered by Disqus