Pamiętaj z Nami. Bieg integracyjny, spacery tematyczne i warsztaty dla dzieci

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dniach 6-8 maja odbędzie się IX edycja „Pamiętaj z Nami”.  Tegoroczny cykl wydarzeń poświęcony jest kobiecemu doświadczeniu wojny i okupacji. W programie bieg integracyjny, spacery edukacyjne i warsztaty dla całych rodzin.

– „Pamiętaj z Nami” to nie tylko wiedza i pamięć, ale także ofiarność. Uczymy o historii Krakowa i uwrażliwiamy. Pamięć to są relacje, to są emocje, to jest nasza tożsamość – mówi Beata Łabno, kierowniczka projektu i kustosz Muzeum Krakowa.

Bieg integracyjny „Pamiętaj z nami!”

Jednym z punktów programu jest bieg, który w symboliczny sposób łączy Trasę Pamięci. Tworzą ją oddziały Muzeum Krakowa opowiadające o II wojnie światowej, czyli Ulica Pomorska, Apteka pod Orłem i Fabryka Emalia Oskara Schindlera, oraz Muzeum – Miejsce Pamięci KL Plaszow.

W tym roku w biegu po raz pierwszy będą mogły uczestniczyć osoby ze specjalnymi potrzebami i różnymi niepełnosprawnościami.

7 maja zawodnicy wystartują z Ulicy Pomorskiej, gdzie w trakcie II wojny światowej mieściła się siedziba krakowskiego gestapo. Bieg zakończy się na placu Bohaterów Getta. Dystans to 5 km.

– Jeżeli ktoś miał kiedykolwiek wątpliwości, czy przypominanie o tragicznych czasach ma sens, dostał niestety jednoznaczną odpowiedź. Miało, ma i zawsze będzie miało, bo choć historia kołem się toczy, to ludzie wciąż popełniają te same błędy. Naszą powinnością jest uczyć i edukować. Przypominać –podkreśla Dyrektor Muzeum Krakowa dr Michał Niezabitowski.

Spacery tematyczne, wykłady i warsztaty

W ramach wydarzenia „Pamiętaj z nami”, poświęconego w tym roku kobietom, przygotowano wiele ciekawych spotkań, wykładów i dyskusji.

6 maja w Fabryce Emalia Oskara Schindlera pojawi się prof. Barbara Czarnecka, który poruszy temat pięknych kobiet w obozach koncentracyjnych. Później odbędzie się spotkanie z autorką książki „Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet” Agatą Puścikowską. Wieczorem zaś krakowianie będą mogli wziąć udział w dyskusji dotyczącej losów ludności cywilnej podczas wojny w Ukrainie.

7 maja odbędą się cztery tematyczne spacery edukacyjne:

  • Ukrywane i ukrywające
  • Cztery opowieści o miejscu pamięci KL Plaszow
  • Konspiratorki krakowskiego getta
  • Konspiratorki i więźniarki niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych

Z kolei na placu Bohaterów Getta w godz. 11.15 – 14.00 nie zabraknie atrakcji dla dzieci. Będą warsztaty plastyczne, ruchowe oraz edukacyjne. Na przybyłych czeka także miejski tor przeszkód. Podczas zajęć zostanie poruszony temat savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnościami.

8 maja organizatorzy zapraszają do odwiedzenia wystaw związanych z losami krakowian w trakcie II wojny światowej. Oprowadzania z przewodnikami odbędą się w Fabryce Emalia Oskara Schindlera, Ulicy Pomorskiej oraz Aptece pod Orłem.

Podczas trzydniowego wydarzenia „Pamiętaj z Nami” odbędzie się także zbiórka pieniędzy na rzecz uchodźców z Ukrainy. Ponadto chętni będą mogli oddać krew w mobilnej stacji krwiodawstwa, która 7 maja pojawi się na placu Bohaterów Getta w godz. 11-14.

Szczegółowy program „Pamiętaj z nami” dostępny na stronie: https://muzeumkrakowa.pl/kalendarium/pamietaj-z-nami-2022