Parada galarów, pływająca wystawa. Muzeum Krakowa przenosi się nad Wisłę

Tegoroczny orszak Lajkonika swoją trasę pokonał Wisłą. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Parada galarów i pływająca wystawa. Muzeum Krakowa 2 października zaprasza na bulwar Rodła, gdzie nastąpi inauguracja muzeum na Wiśle.

Muzeum Krakowa przygotowuje wystawę „Wisła re-kreacja” która opowie o przyjaźni ludzi z rzeką i o tym, w jaki sposób w przeszłości z Wisły korzystano. Ekspozycja ma zostać otwarta w kwietniu 2022 roku w Pałacu Krzysztofory.

Co prawda do otwarcia pozostało jeszcze trochę czasu, ale muzeum już teraz chce przybliżyć tematykę wystawy mieszkańcom. – Tym razem skupimy się na relaksie, przyjemności i radości, czyli na rekreacji wiślanej – informują muzealnicy.

„To nie jest przypadkowe miejsce”

2 października na bulwarze Rodła przy ujściu Rudawy na mieszkańców będą czekać muzealnicy i flisacy. Tego dnia odbędzie się uroczyste wciągnięcie bandery MK na maszt galaru Szwajcarka. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ w przeszłości znajdowała się tu plaża i port.

– Teraz liczymy na to, że zacznie tu bić serce krakowskiego flisactwa – zaznaczają muzealnicy.

Krakowianie będą mieli okazję porozmawiać z szyprami, którzy wielokrotnie przepłynęli Wisłę z Krakowa do Gdańska czy zwiedzić pływającą wystawę, będącą preludium do ekspozycji, która zostanie zaprezentowana w Pałacu Krzysztofory.

Na liście wydarzeń znalazły się również parada krakowskich drewnianych jednostek, regaty łodzi tradycyjnych,  jak i rejsy po Krakowie szlakiem dawnych galarów.

Inauguracja muzeum na Wiśle odbędzie się 2 października. Początek o godzinie 12.00.

Lajkonik popłynął Wisłą

To nie pierwszy raz w tym roku, kiedy Muzeum Krakowa zaprasza nad Wisłę. Tegoroczny pochód Lajkonika pokonał trasę Wisłą. Mieszkańcy mogli podziwiać korowód galarów i flisackich jednostek z bulwarów wiślanych.

Skąd ten pomysł? Pierwszymi organizatorami pochodu Konika Zwierzynieckiego byli flisacy wiślani zwani w Krakowie włóczkami. Włóczkowie na co dzień zajmowali się spławianiem towarów Wisłą (głównie drewna), a do żeglugi używali wielkich galarów, które niegdyś zapełniały Wisłę pod Wawelem.