Park Duchacki. Rewitalizacja w wersji mini

Wizualizacja Parku Duchackiego fot. Gajda AK

Wiemy, jak przebiegnie rewitalizacja Parku Duchackiego. Zarząd Zieleni Miejskiej przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na zagospodarowanie terenu w rejonie ulic Malborskiej, Estońskiej, Macedońsiej i Laszczki. Fundusze na ten cel są mikre, ale jak mówią mieszkańcy, lepszy rydz niż nic.

Jak poinformował Zarząd Zieleni Miejskiej, urzędnicy odebrali aktualizację dokumentów koniecznych do rozpoczęcia prac, a to otwiera drogę do rozpoczęcia przetargu, jednak ZZM nie chce mówić o konkretnych datach.

Kropla w morzu

Jedno jest pewne. Na realizację zadania udało się wygospodarować 2 mln złotych, a prace rozpoczną się jeszcze w tym roku. To zaledwie ułamek kwoty potrzebnej na rewitalizację całego terenu, która według ostrożnych szacunków może pochłonąć nawet 20 mln złotych. Koszty rewitalizacji są tak wysokie między innymi ze względu na konieczność odnowy zrujnowanego, zabytkowego dworu. Jego stan z roku na rok jest coraz gorszy, a mieszkańcy donoszą o coraz to nowych aktywnościach wandali. Tym bardziej cieszy fakt, że odnowiony zostanie atrakcyjny krajobrazowo teren wokół stawów.

Szuwary

Rewitalizowana część parku będzie podzielona na strefy funkcjonalne. Pierwsza będzie utrzymana w stanie naturalnym. Jej dominantą będzie roślinność charakterystyczna dla terenów bagiennych. – Można powiedzieć, że mniejszy staw będzie bardziej służył zwierzętom, szczególnie obecnym tam płazom, choć oczywiście będą pomosty, po których będzie można spacerować i podziwiać przyrodę, która jest szczególna – wyjaśnia Łukasz Pawlik, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.W strefie rekreacyjnej zlokalizowanej nad większym stawem znajdą się obiekty małej architektury – ławki, kosze i tablice informacyjne. Ze względu na charakter terenu spacerowicze również i w tym miejscu będą korzystać z pomostów.

Na tym etapie prac zostaną także wytyczone ścieżki żwirowe, oświetlenie i obiekty hydrologiczne – umocnienie wylotu istniejącego przepustu prowadzącego wodę do stawów, budowa mnicha (urządzenia regulującego i spiętrzającego wodę) pomiędzy stawami, mnicha spustowego na odpływie ze stawu dolnego do kanalizacji. Konieczne będą też przemieszczenie wysepki w dużym stawie i budowa kanału odprowadzającego wody z istniejących stawów.

Wiceszef ZZM przekonuje, że gdyby udało się szybko wyłonić wykonawcę robót, to rewitalizacja tego fragmentu parku mogłaby zakończyć się nawet pod koniec roku. – Tam nie ma daleko idących prac budowlanych czy skomplikowanej architektury, można powiedzieć, że jest to wykonalne – mówi.

Wciąż nie wiadomo, czy w przyszłym roku uda się wyremontować pozostałe części parku. ZZM zapewnia, że będzie wnioskował o uwzględnienie tego zadania w budżecie na 2019 rok.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie
comments powered by Disqus