Park Jordana ładniejszy niż przed ŚDM. Na Błoniach jeszcze dużo pracy

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Miejsca, które pod koniec lipca gromadziły rzesze pielgrzymów, stopniowo wracają do stanu sprzed spotkania młodych. Najwięcej pracy jest jeszcze na Błoniach, które będą wymagały rekultywacji – głównie w tej części, w której ustawiony był ołtarz. Po drugiej stronie al. 3 Maja porządki już się w zasadzie skończyły.

W parku Jordana podczas Światowych Dni Młodzieży zorganizowana była tzw. strefa pojednania. Ustawiono tam 50 konfesjonałów, w których spowiadali księża z różnych krajów. Przy polanach ustawiono natomiast telebimy z transmisją z Błoń. Choć wejście do parku było ściśle kontrolowane przez służby porządkowe, przewinęły się przez niego tysiące osób.

Kazimierz Cholewa, prezes Towarzystwa Parku im. dr Henryka Jordana, ocenia, że park wygląda teraz nawet lepiej, niż przed ŚDM. Po pierwsze dlatego, że przed lipcowymi wydarzeniami wykonano w nim dodatkowe prace. – Przycięte zostały berberysy, kwiaty wyplewione, pielęgnowano przede wszystkim główną aleję – wylicza.

Teraz w parku zostało już niewiele śladów po spotkaniu młodych. – Konfesjonałów i telebimów już nie ma. Wszystko jest pięknie posprzątane i wykoszone – wylicza Cholewa. Jak mówi, muszą jeszcze tylko wrócić kosze na śmieci, zdemontowane ze względów bezpieczeństwa. – Myślę, że lada dzień wrócą. Ale i tak jest czysto, tak jakby kosze były. Sprzątają na bieżąco – chwali.

Ciężarówka za ciężarówką

Sporo pracy do wykonania jest jeszcze na Błoniach. W poniedziałek organizatorzy informowali, że do wywiezienia jest jeszcze około 100 TIR-ów z materiałami. Do wczoraj wywieziono już około 140. Rozebrane zostały sektory, stacje drogi krzyżowej, wieże nagłośnieniowe, scenografia, oświetlenie i instalacje podziemne.

W środę wywieziona zostanie konstrukcja krzyża, który był elementem ołtarza – to ostatni z trzech, które były tam ustawione podczas ŚDM. Grupa mieszkańców postuluje jednak, by na Błoniach stanął nowy krzyż, na pamiątkę wszystkich dotychczasowych spotkań z papieżem. Apel do prezydenta Majchrowskiego i kard. Dziwisza skierowali m.in. Leszek Sosnowski, prezes wydawnictwa „Biały Kruk” i Adam Bujak, znany fotografik. Według przedstawionej koncepcji, krzyż miałby stanąć na podziemnym pawilonie, obok którego wyznaczono by miejsce na ustawienie ołtarza polowego. Pod ziemią znalazłaby się m.in. zakrystia.

Na razie jednak ani urząd miasta, ani kuria nie wykazują zainteresowania tą propozycją. Urząd oczekuje od organizatorów ŚDM zwrotu Błoń w takim stanie, w jakim zostały przekazane. Kuria sprawy nie komentuje. Prezydent Majchrowski zapowiada jednak, że skonsultuje się w tej sprawie z kard. Dziwiszem.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza Zwierzyniec
comments powered by Disqus