Park Krakowski zmieni nazwę

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Adam Kalita wraz z grupą radnych z wszystkich opcji politycznych chce, by Park Krakowski nosił imię Marka Grechuty. Jak tłumaczy radny to uhonorowanie za wybitne zasługi dla polskiej kultury. Jak informuje polityk, w radzie miasta panuje zgoda co do tego pomysłu.

– Choć nie wszyscy są podpisani pod projektem uchwały, to wiem, że radni są przekonani, że jest to dobre rozwiązanie. Nie chcieliśmy wzbudzać żadnych kontrowersji – mówi Adam Kalita, radny z klubu Prawa i Sprawiedliwości. Jak informuje samorządowiec, prezydent Jacek Majchrowski wyraził na to zgodę. – Warunek jest jednak taki, aby wszyscy radni przegłosowali  tę uchwałę i nie było żadnych głosów przeciwnych – dodaje.

Kilka dni temu sejm poprzez aklamację przyjął uchwałę upamiętniająco Grechutę. – Zbliża się też 10. rocznica śmieci oraz 71. rocznica urodzin. Można by właśnie w grudniu pamiątkowo tabliczkę w parku ustawić – stwierdza Kalita.

Radny przypomina też, że park będzie rekultywowany, a więc to dobry czas, aby w związku z tym pomyśleć nad czymś więcej niż tabliczka. – Ale nie chodzi mi o pomnik ani nic takiego. Wolałbym coś nietypowego, co pozwoli na poczucie ducha artysty w parku. Na razie jednak nie chciałbym o niczym mówić. Mam kontakt z wdową po Marku Grechucie i razem z radnymi na pewno coś wymyślimy – przyznaje Adam Kalita.

„Wiosna, ach to ty”

Marek Grechuta urodził się 10 grudnia 1945 r. w Zamościu. Po ukończeniu I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego (1963) rozpoczyna studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Aż do czwartego roku edukacji wyższej jest co roku nagradzany stypendiami naukowymi. Na przełomie 1966/1967 wstąpił do Kabaretu Anawa, utworzonego przez Jana Kantego Pawluśkiewicza, Marka Czuryłę, Adama Pasternakiewicza, Ziemowita Pawluśkiewicza, Michała Pawluśkiewicza oraz Tadeusza Kalinowskiego. W 1976 r. wraz z Janem Kantym Pawluśkiewiczem powołują nową grupę Anawa. Na przełomie lat 1980/1981 Marek Grechuta występuje w piwnicach Hotelu pod Różą.

Stan wojenny – wprowadzony 13 grudnia 1981 – na kilka lat powoduje wycofanie się z aktywnego życia estradowego. W II połowie lat 80., Marek Grechuta nagrywa płytę „Wiosna, ach to ty”. Początkiem 1990 nagrywa nowe wersje jedenastu najbardziej popularnych piosenek. Wydawnictwo ukazuje się pod tytułem: „Złote przeboje”.

Marek Grechuta zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie. Pochowano go w Alei Zasłużonych na krakowskim Cmentarzu Rakowickim

comments powered by Disqus