Park przy Karmelickiej. ZZM chce przyspieszyć start głównych prac [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Zieleni Miejskiej liczy jeszcze na to, że uda się przeprowadzić prace w parku przy ul. Karmelickiej przed setną rocznicą urodzin jego patronki, Wisławy Szymborskiej.

Obecnie w parku trwa remont zabytkowego muru. Oprócz jego zabezpieczenia i poprawy wyglądu dużą zmianą będzie utworzenie nowego wejścia od strony ulicy Kochanowskiego. To drugi z trzech etapów prac przy tworzeniu parku. Pierwszym była rekultywacja gruntu na terenie, który przez lata był wykorzystywany jako parking. Trzeba było usunąć warstwę ziemi z kamieniami i nawieźć tam ziemię, która będzie się nadawała do nasadzeń. Tymczasowo został tam zasiany poplon, dzięki czemu działka mogła się już zazielenić.

Z wolnej ręki

ZZM chce możliwie szybko rozpocząć również główne prace przy zagospodarowaniu parku. Zakłada, że około połowy września, po dopełnieniu formalności, będzie już dysponował kwotą potrzebną do ich przeprowadzenia. To nieco ponad 8 milionów złotych.

– Z racji tego, że zależy nam na terminie, aby ten lipiec przyszłego roku był jak najbardziej realny, nie mamy czasu za bardzo na taki typowy przetarg, więc będziemy chcieli zaprosić firmy do negocjacji w trybie z wolnej ręki. To pozwoli zaoszczędzić masę czasu – zapowiada Jarosław Tabor, zastępca dyrektora ZZM.

Jak mówi, wiele będzie zależało od wyników takich negocjacji, ale ZZM uważa swój kosztorys za realistyczny i liczy na to, że sprawa niedługo ruszy z miejsca. – Dalej utrzymujemy, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem i zmieścimy się w kwocie, którą mamy zarezerwowaną, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy rozpoczęli prace i faktycznie otworzyli park w lipcu przyszłego roku – stwierdza. Wcześniej na etapie przygotowań pojawiło się sporo problemów i zwrotów akcji, które odsuwały w czasie start prac, stąd lipcowa data, wcześniej jeszcze zupełnie bezpieczna, teraz wydaje się optymistycznym scenariuszem.

Zmiany po sąsiedzku

Niedaleko trwa inna istotna dla tej części Starego Miasta inwestycja – przebudowa ulicy Krupniczej. Odcinek od Teatru Bagatela do ul. Szujskiego całkowicie zmieni swój wygląd, a jedną z nowości będzie pojawienie się 39 drzew. Prace mają się zakończyć jesienią.

Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus