Park przy Wadowickiej. Ostatni zielony skrawek pomiędzy parkingami [ZDJĘCIA]

fot. Julia Ślósarczyk

Przy ulicy Wadowickiej zaawansowane są już prace przy niewielkim parku kieszonkowym. To rozszerzona wersja projektu, który zwyciężył w budżecie obywatelskim.

Kolejny „Ogród Krakowian” powstaje w trudnym miejscu. Będzie jedynym fragmentem urządzonej zieleni w najbliższej okolicy, przytłoczonej zupełnie parkingami, biurowcami i innymi instytucjami, które generują przede wszystkim ruch samochodowy, a nie pieszy.

Tworzenie parku trzeba było rozpocząć od dużych porządków – teren był mocno zaniedbany i zaśmiecony, trzeba było też usunąć uschnięte czy chore rośliny. Żeby nie zaszkodzić pozostałym, projektanci musieli przewidzieć w niektórych miejscach podwieszane drewniane ścieżki – tak, by wykopy pod standardową nawierzchnię nie uszkodziły korzeni. Wykonanie koryta byłoby tym trudniejsze, że korzenie poprzerastały tam stary gruz czy fundamenty.

Zależy od pogody

Teraz – choć do ostatecznego efektu wizualnego jeszcze daleko – większość prac została już wykonana. Widać już alejki, zamontowane zostało oświetlenie. – Kończymy albo jeszcze w tym roku, albo na początku przyszłego – zapowiada Jarosław Tabor, wicedyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. – Trwają ostatnie prace, praktycznie wszystkie nawierzchnie już są, mała architektura właśnie zaczyna być montowana, sadzona jest zieleń. Jeśli taka pogoda utrzyma się dłużej, to wykonawca zdąży do końca roku – wylicza.

W różnych miejscach

Park kieszonkowy przy Wadowickiej to jedna z mniejszych inwestycji prowadzonych obecnie przez ZZM. Większą zmianę przyniesie park budowany w Czyżynach, w rejonie zabytkowego hangaru przy ul. Stella-Sawickiego i ulicy Orlińskiego. Zgodnie z zapowiedziami ZZM jest szansa, że wykonawca zakończy prace jeszcze na przełomie lutego i marca.

Dłużej potrwają większe zadania, rozpoczęte w różnych punktach miasta. Do września przyszłego roku zamknięty będzie gruntownie remontowany park Jerzmanowskich w Prokocimiu. W połowie roku mają się zakończyć prace w parku Duchackim, ale to dopiero pierwszy etap prac, rozplanowanych do 2022 roku. 2022 rok ma też przynieść zakończenie wszystkich planowanych etapów zmian w parku Lotników Polskich. Najdłużej potrwają prace przy tworzeniu parku Zakrzówek, które zaplanowano aż do 2023 roku.

W najbliższym czasie mają ruszyć mniejsze inwestycje. Rewitalizacja placu św. Ducha i sześciu (a docelowo – ośmiu) nowohuckich podwórek.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus