Park Reduta wciąż bez toalety. Poczeka do przyszłego sezonu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

– Toaleta w parku Reduta wciąż pozostaje zamknięta – zwracają uwagę mieszkańcy sąsiadujący z oddanym do użytku w sierpniu terenem zielonym. ZZM tłumaczy, że czeka na wybór operatora całego pawilonu.

Stojący w centrum parku pawilon ma być sercem ożywiającym cały park. Ma on pełnić funkcję kawiarni, ale też miejsca spotkań mieszkańców. Z tarasu na dachu można będzie obserwować park, a w niższej części – skorzystać z toalety.

Choć park Reduta jest już otwarty od kilku miesięcy, operator pawilonu jak dotąd nie został wybrany. Wymaga to przygotowania od strony formalnej – zgodnie z zapowiedziami ZZM stosowne zarządzenie prezydenta ma zostać wydane w najbliższym czasie i wówczas konkurs na wybór operatora będzie mógł ruszyć.

– Nawet jeśli zrozumiemy zawiłości prawne związane z czerpaniem korzyści z obiektów zbudowanych za pieniądze unijne, to nie potrafię zrozumieć, czemu nie można otworzyć toalet. Dlaczego dzieci i mieszkańcy muszą załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w krzakach i ogródkach działkowych? – pyta radny dzielnicowy z tego rejonu Marcin Borek.

Nie jest wandaloodporna

Wicedyrektor ZZM Łukasz Pawlik tłumaczy, że toaleta od początku była zaprojektowana tak, by funkcjonować razem z całym pawilonem. – Nie jest odporna na działanie wandali, nie jest zaprojektowana tak, jak publiczne toalety miejskie, z najprostszym designem i z wytrzymałymi elementami. Nie jesteśmy w stanie zapewnić tam bezpieczeństwa, obawiamy się, że zostałaby po prostu zniszczona – tłumaczy przedstawiciel jednostki.

Modyfikacje czekają

Mieszkańcy będą też musieli poczekać na realizację swoich oczekiwań co do modyfikacji w parku. Chodzi przede wszystkim o montaż piłkochwytów przy boisku. W obecnej wersji bramki nie są zabezpieczone – jeśli piłka nie trafi do siatki, trzeba po nią zbiegać w dół parku, co utrudnia korzystanie z boiska. W okresie zimowym problem traci na znaczeniu, ale wiosną na pewno wróci.

Dyrektor Pawlik przyznaje, że takie piłkochwyty są potrzebne, ale dodanie jakichkolwiek elementów wymaga przeprowadzenia pełnej procedury budowlanej. – Dlatego czekamy, żeby zobaczyć, jak ta przestrzeń zafunkcjonuje i uzbierać więcej takich modyfikacji do zrobienia – stwierdza.

Niedawno w parku została przeprowadzona kontrola realizacji projektu. Raport ma być znany w ciągu ok. tygodnia.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Czerwony Mistrzejowice