Parking Mały Płaszów otwarty [ZDJĘCIA]

Parking Mały Płaszów fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od czwartku można korzystać z nowego parkingu Park&Ride przy pętli Mały Płaszów. Zakończyła się inwestycja, do której przygotowania trwały o wiele dłużej niż przewidywano.

Nowy obiekt pomieści 165 samochodów. Jest tam siedem miejsc dla osób niepełnosprawnych, uwagę zwracają też dwie jasnozielone koperty przeznaczone dla samochodów elektrycznych. Zostały wyznaczone przy dwóch stacjach do ładowania. Przy tej okazji powstały też zadaszone stojaki rowerowe, z automatycznymi zapięciami.

Po drugiej stronie

Parking miał powstać już dawno – wymieniano go jako pierwszy z trójki, razem z parkingami w Bieżanowie i Kurdwanowie. Tamte go jednak wyprzedziły i zostały uruchomione na przełomie 2017 i 2018 roku.

Wszystko przez to, że w trakcie przygotowań, po protestach ze strony mieszkańców, zmieniono jego lokalizację i projekt trzeba było przygotować od nowa. Parking został przeniesiony na drugą stronę ulicy Lipskiej, co może wpłynąć na wygodę korzystania. Aby do niego dojechać, należy z ul. Lipskiej skręcić w ulicę Mierzeja Wiślana i następnie w ulicę Bagrową.

Jak wszędzie

Zasada działania parkingu będzie identyczna jak w przypadku pozostałych parkingów Park&Ride. Samochód będzie można pozostawić pomiędzy godz. 4.30 a 2.30. Posiadacze biletów okresowych na komunikację miejską mogą tam parkować bezpłatnie. Ci, którzy ich nie mają, zapłacą za parkowanie 10 złotych, ale za to z biletem parkingowym mogą przez cały dzień poruszać się tramwajami i autobusami. Płacić można gotówką lub kartą płatniczą. Bilet parkingowy upoważnia do jazdy komunikacją miejską jedną osobę.

Nie dla wszystkich

Tu jednak na część użytkowników czyha pułapka, podobna zresztą jak na innych parkingach Park&Ride. Czytniki pozwalające na wjazd i wyjazd obsługują plastikową Krakowską Kartę Miejską, Kartę Krakowską oraz Małopolską Kartę Aglomeracyjną oraz elektroniczną wersję Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej (aplikację iMKA). Z parkingu nie skorzystają więc za darmo użytkownicy telefonicznej aplikacji Karty Krakowskiej.

– W momencie tworzenia specyfikacji do przetargu, ponad dwa lata temu, nie było jeszcze mowy o tym systemie – tłumaczy nam Andrzej Wałkowicz, prezes spółki Miejska Infrastruktura, odpowiedzialnej za parkingi Park&Ride.

Jak mówi, spółka zajmie się teraz tą sprawą. – Prowadzimy już rozmowy, żeby dostosować system na parkingach – zapewnia. W przypadku parkingów Mały Płaszów, Kurdwanów i Bieżanów powinno się to stać stosunkowo szybko, bo chodzi tylko o wprowadzenie zmian w oprogramowaniu. Trudniej jest w przypadku najstarszego P&R Czerwone Maki. – Tam jest inny system, już dość archaiczny. Może się skończyć na tym, że wymianiony zostanie cały system – stwierdza prezes Wałkowicz.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus